Advert
Advert

İHD: Bir ayda 811 hak ihlali yaşandı

​Ocak ayı hak ihlalleri raporunu açıklayan İHD İzmir Şubesi, Ege bölgesinde 811 hak ihlalinin yaşandığını belirterek, gözaltına alınan 157 kişiden 39'nun tutuklandığını kaydetti.

İHD: Bir ayda 811 hak ihlali yaşandı
İHD: Bir ayda 811 hak ihlali yaşandı Admin
Bu içerik 524 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, "2017 Ocak Ayı Ege Bölgesi Hak İhlali Raporu"nu dernek binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Raporu açıklayan İHD Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek, hak ihlallerinin her geçen gün arttığını belirterek, hazırladıkları raporun Ege Bölgesi illerini kapsadığını söyledi. 2017 yılının ilk ayında hak ihlallerinin tavan yaptığını vurgulayan Çiçek, geçen yılın Ocak ayında 115 kişi gözaltına alınırken, 2017 yılının aynı ayında ise bu rakamın 157 olduğunu kaydetti. 

Çiçek, “Bu kıyaslama bile hak ihlallerindeki vahameti gözler önüne sermekte yeterlidir. Gözaltına alınış gerekçesi ve gözaltında tutulma süreleri OHAL nedeniyle değişmiştir. Sözünü ettiğimiz illerde toplamda verilerimize yansıyan 811 hak ihlali yaşanmıştır” dedi.

157 GÖZALTI 39 TUTUKLAMA

Gözaltına alınan 157 kişiden 39'nun tutuklandığını ifade eden Çiçek, "5 gün avukat yasağı, dosyada gizlilik nedeniyle kimseyle görüştürülmeme ve 5 gün sonrasında ifade alımı ile devam etmektedir. Bazen OHAL nedeniyle gözaltı süreleri uzatılabilmektedir” diye belirtti.  

'5 İŞÇİ ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ'

Emek alanında da yoğun hak ihlallerinin yaşandığını belirten Çiçek, bu ihlallerin genelde tarım alanında yaşandığını söyledi. Çiçek, bu dönemde 1 iş kazası, 3 işten atma ve 5 işçi ölümünün gerçekleştiğini aktardı.

7 KADIN ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Son zamanlarda had safhaya ulaşan kadına yönelik şiddet ve cinayetlere de değinen Çiçek, şunları aktardı: “Bunu kadın ve çocuk istismarı, taciz, tecavüz, yaralama ve öldürme izlemektedir. Kadın cinayeti 7, cinsel taciz 3, kadın yaralama 1, çocuğa cinsel istismar 17, engelli çocuğa cinsel istismar 3, tecavüz 1, toplam 32 istismar tespit edilmiştir” dedi.
 
MÜLTECİLERE YÖNELİK HAK İHLALLERİ 

Ülkelerindeki savaş nedeniyle mültecilerin yurtdışına geçmek için Ege kentlerini geçiş güzergahı olarak kullandığını anımsatan Çiçek, “Ülkemizin doğru düzgün bir mülteci yasası olmadığı için yoğun şekilde, barınmadan sağlık hakkına kadar, hak ihlallerinin yaşandığı bir yerdir. Mültecilerin çıkış yapma isteğini istismar eden kişilerin çalışma alanına dönüşmüştür. 429 mülteci çıkış yapma aşamasındayken gözaltına alınmış, bir kısmı geri gönderilme merkezlerine bir kısmı da kamplara gönderilmişlerdir” dedi.

'CEZAEVLERİNDE HAK İHLALERİ HAD SAFADA'
 
OHAL'in yansıması cezaevlerinde de kendini gösterdiğini belirten Çiçek, şöyle devam etti: “Baskılar daha çok siyasi mahpuslar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bize ailelerin yaptığı başvurularda ya da mahpusların gönderdikleri faxlar ve mektuplarda elde ettiğimiz verilere göre hak ihlalleri iletişim engeli, tedavi hakkı engeli,sosyal alan kısıtlaması,yayınların engellenmesi şeklindedir. 1 çıplak arama ,1 kimlik dayatması , 29 tedavi engeli, 27 çift kelepçe, 27 faaliyet engeli ve 27 kitap dergi engelleme vakası yaşandı.”
            
'2 KAÇIRILMA OLAYI YAŞANDI'

Çiçek, OHAL’in yaşandığı bugünlerde Ege Bölgesi'nde kendilerini kaygılandıran 2 olayın yaşandığını kaydederek, "Bir gazete dağıtımcısı bir de ajanlık teklifi için iki kaçırılma olayı gerçekleşti. Bu kaçırılmalarda kişiler kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce sorgulandıktan sonra küfür, darp ve tehdit edilip alındıkları yere bırakılıp gitmişlerdir” diye konuştu. 
 

 

 

İHD: Bir ayda 811 hak ihlali yaşandı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere'de patlama yaralılar var
İngiltere'de patlama yaralılar var
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
şanlıurfa urfa