Advert
Advert

Dink davası Mart’a ertelendi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink davasının 11’inci celsesinin 4’üncü duruşması son buldu. Davanın 12’nci celsesi iki haftadır savunma yapan İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in savunması ile devam edecek.

Dink davası Mart’a ertelendi
Dink davası Mart’a ertelendi Admin
Bu içerik 636 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink davasının 11’inci celsesinin 4’üncü duruşmasında dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in savunması ile devam etti. Duruşmada tutuklu sanıklardan Ali Fuat Yılmazer ile Ramazan Akyürek, tutuksuz sanıklardan Reşat Altay ile Ahmet İlhan Güler duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada mahkeme heyetinin üye hakimlerinden birinin değiştiği görüldü. Ayrıca mahkeme başkanı Ali İhsan Horasan, CMK ile atanan Akyürek'in avukatının hakim olarak atandığını ve bu nedenle davadan çekildiğini belirtti, Akyürek ise duruma “Hayırlı olsun” diyerek yanıt verdi. 

Yılmazer, savunmasına başlamadan önce savunmasını bugün tamamlayamayacağını ama gelecek celse ilk gün tamamlamaya çalışacağını söyledi. 

Yılmazer, C5 bürosuna ilişkin iddialara dair, “Ulusalcılık faaliyetleriyle ilgili C2 büroyu görevlendirdim. Ayrı bir büro kurmadım. C5 bürodan haberim yok. C5 konusundaki beyanlarımı savcılık yorgunken aldı. Eksik yanlış ifadeler var. Bunu burada tadil ediyorum. Ulusalcılık faaliyet için 2006'da ayrı ve gizli bir büro kurmadım. Aşırı sağ faaliyetlerle ilgili C2 içinde çalışma yapıldı. C2 bir komiser iki polis memurundan oluşuyordu. Söz edilen tasfiye operasyonlarının sorumlusu gösteriliyor. Olacak iş mi? 2012'de yönetmelik değişikliği sonrası bütün şubelerde çok sayıda ek bürolar kuruldu. O zaman hepsi yasadışı mı?” ifadesinde bulundu. 

Yılmazer, medyaya evrakları servis eden bir istihbarat dairesinin meşruiyetinden söz edilemeyeceğini dile getirerek, “Bugün durum budur, evrak sızdırmak suç. C şubede 2006'da personel aldıkça C2 şubeyi takviye ettim, ulusalcılık için. Şubat 2007'de C şubeden C2'ye takviye yapıldı yönetmelik değiştikten sonra C4, C5, C6 gibi yeni şubeler eklendi. Büro bölümlemesi C1 irticai faaliyetlerle ilgiliydi, 12 Şubat 2007'de C şubede yeni büro yapılanması oldu, 27 Mart'ta ben daireden ayrıldım. İllegal mevzuat dışı bir şey yok, azınlık ve Kürtlere karşı nefret ortamını körükleyen ulusalcı gruplara karşı yaptığım çalışmalar benim savunma argümanımdır” dedi. 

Yılmazer’in savunmasının ardından tarafların talepleri alındı. Dink ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu, Hrant Dink'i valiliğe çağırıp tehdit edenlerin tanık olarak dinlenmesi talebini tekrarladı.
Ardından iddia makamı dosya kapsamında tutuklu bulananların tutukluluğun devamını talep etti. Ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 13, 14, 16, 17 Mart günlerine erteledi. 

Bir sonraki celse Yılmazer’in savunmasının son bulması durumunda içlerinde İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu ve İstanbul eski Valisi Muammer Güler’in de bulunduğu tanıkların dinlenmesine başlanacak. 

 

Dink davası Mart’a ertelendi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa