Advert
Advert

Çiftçi Yazar Tohum Fiyatlarını Gündeme Taşıdı

Şanlıurfa’nın önde gelen çiftçilerinden Mahmut Yazar, tohumların ithal edilmesine tepki göstererek, çiftçilerin bu anlamda mağdur olduğunu söyledi.

Çiftçi Yazar Tohum Fiyatlarını Gündeme Taşıdı
Çiftçi Yazar Tohum Fiyatlarını Gündeme Taşıdı Admin
Bu içerik 685 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanlıurfa merkez Karaköprü ilçesine bağlı Küçük Ördek mahallesinde çiftçilik yapan Mahmut Yazar, tohum fiyatlarını gündeme taşıdı. Mısır ve pamuk tohumlarının yurt dışından ithal edildiğini belirten Yazar, tohum fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve çiftçilerin mağdur edildiğini söyledi. Hükümetin tohum fiyatlarında KDV’yi düşürmesi gerektiğini vurgulayan Yazar, “ülkemizde yapılan tarımda girdilerin çok yüksek maliyetli olması tarımda verimsizliği etkin kılmaktadır. Tarımdaki girdilerin birçok kalemden oluşuyor. Bunların başında tohum geliyor. Hükümetin tohum fiyatlarını gündemine alması gerekiyor, muhalefet partilerinin de gündeme getirmesi gerekiyor” dedi.

Yazar, açıklamasının devamında hükümetin bitkisel verimliliği artırmak için özellikle ithal edilen mısır pamuk ve sebze toplumlarında denetim yapması gerektiğini söyleyerek, “piyasada bulunan yüzlerce tohum firmaları çiftçilerimizi mağdur ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ülkemizdeki tohum üretimini gündemine alması gerekiyor. İthal edilen tohumların yüksek maliyetli olması ülkemizde çiftçilerimizi mağdur etmektedir” ifadelerini kullandı. Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığının ülkemizdeki bitkisel verimliliği artırmak için tohumda da çiftçinin desteklenmesi gerektiğini belirten Çiftçi Yazar, “tohum fiyatlarında çiftçinin teşvik edilmesi gerekiyor. Ülkemiz ancak tarımla kalkınabilir. Ülkemizin ferahı tarımda ve dünyayı doyuracak güçte bir ülke olabiliriz. Aynı şekilde dolardaki artış da tohum gübre ve mazot fiyatlarına büyük ölçüde etki ediyor. 25 kg’lık mısır tohumu 350 TL fiyatlara ulaştı. Gübre fiyatlarının 1500 TL fiyatlarına ulaştı. Mazot litre fiyatı 4.70 kuruş oldu. Bu fiyatlara tarım yapılamaz hale geldi” diyerek tarımdaki girdilerin fazla olmasına tepki gösterdi.

 

Çiftçi Yazar Tohum Fiyatlarını Gündeme Taşıdı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa