Advert
Advert

Bukan: Zaza Dilinin Geleceği İçin Ankara’da Buluşuyoruz

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2008’de yayımlanan ve Dünya üzerinde mevcut olan 6 Bin 700 lisandan 2 Bin 400’ünün yok olma tehdidi altında olduğunun belirtildiği “Tehlikedeki Diller Atlası”nda yer alan Zazaca’nın yaşatılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Bukan: Zaza Dilinin Geleceği İçin Ankara’da Buluşuyoruz
Bukan: Zaza Dilinin Geleceği İçin Ankara’da Buluşuyoruz Admin
Bu içerik 1627 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ankara’da Büyük Etkinlik

Bingöl Zaza-Der tarafından organize edilen ve Diyarbakır, Adıyaman, Siverek, Tatvan, Muş, Adana ve Avrupa’daki Zaza derneklerinin desteklediği “Zaza Dil Günü Etkinliği”nde, Zazaca’nın geleceği ve Zazaca ile ilgili talepler dile getirilecek. Çok sayıda üst düzey siyasetçi, bürokrat, akademisyen ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katılacağı programda, Zazaca tiyatro ve Stand-Up gösterisi ile Zazaca türküler seslendiren sanatçılar da sahne alacak. Program, Zaza derneklerinin el birliğiyle organize ettiği en kapsamlı etkinlik olma özelliğini de taşıyacak.

19 Şubat Pazar Günü Ankara’da gerçekleşecek olan buluşmaya yönelik açıklama yapan Bingöl ZAZA-DER Organizasyon Kurulu Başkanı Murat Bukan,  Zazaların ve Zazaca’nın siyasi mecralara çekilmesine ya da siyasete alet edilmesine izin vermeyeceklerini ifade ederek sözlerini sürdürdü.

Bukan:  “Zazaca’nın bağımsız bir dil olduğunu söylüyor ve dilimizin yaşatılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Özellikle son yıllarda Üniversitelerde bu alanda enstitülerin kurulması, okullarda seçmeli ders imkânının yaratılması gibi bazı adımları önemli buluyoruz. Ancak bazı bölücü unsurların Zazalar ve Zazaca üzerinde birçok kirli oyun oynadıklarına ve gelişmeleri engellemeye çalıştıklarına şahit olmaktayız. Sürekli farklı dil ve siyasi yapıların bir parçası, hatta alt versiyonu olarak öne sürülmek istenmesi ve Zazaca’nın siyasallaştırılması arzusu biz Zazaları rahatsız etmektedir. Biz buradan Zazaca ve Zazalar üzerinden yürütülen entrikalara fırsat vermeyeceğimizin de bilinmesini istiyoruz. 19 Şubat’ta Ankara’da düzenlenecek programın da bu amacı bu yöndedir.”  diyerek açıklamalarına son verdi.

Kısa bir süre önce okuyucuyla buluşan “Anadolu’nun Kadim Halkı Zazalar” adlı kitabın yazarı ve TUBDER Başkanı Siyaset Bilimci Kenan Karataş ise Ankara’da ki buluşmayla ilgili yaptığı yazılı basın açıklaması şunları dile getirdi.

“Ankara’da düzenlenecek olan buluşmayı organize eden başta Bingöl ZAZA-DER Başkan Yardımcısı Sn. Murat Bukan olmak üzere emeği geçen diğer tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Başkan Bukan’la sürekli olarak irtibat halindeyiz, böyle bir düşüncesi olduğunu bize ilettiği andan itibaren desteğimizin sonuna kadar kendisiyle olacağını ifade ettik. Allah izin verirse 19 Şubat Pazar günü bizde Ankara’da olacak ve düşüncelerimizi dile getireceğiz. Çok iyi bilinmeli ki bu buluşma asla siyasi, dini ve ideolojik bir buluşma değildir. Organizasyonun tek gayesi UNESCO tarafından yok olan diller arasında sayılan Zazaca’nın ve Zaza kültürünün varlığını yaşatmaya yönelik olacaktır. Hangi görüşten, siyasi partiden, dinden ya da mezhepten olursa olsun tüm halkımızı Ankara’da ki buluşmaya davet ediyoruz.” dedi.

 

Bukan: Zaza Dilinin Geleceği İçin Ankara’da Buluşuyoruz
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa