Advert
Advert

DİSK 50’nci yılını kutladı

​DİSK kuruluşunun 50’nci yılını Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikle kutladı. Etkinlikte konuşan DİSK Gene Başkanı Kani Beko “Toprağa düşen kırmızı karanfiller için ayağa kalkmalıyız” dedi.

DİSK 50’nci yılını kutladı
DİSK 50’nci yılını kutladı Admin
Bu içerik 624 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 50’nci kuruluş yıl dönümünü işçiler, emekçiler ile birlikte Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikle kutladı. Etkinliğe; Türk Tabibleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkaların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Halkevleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Akademisyen Onur Kaboğlu, Barış İçin Akademisyenler Grubu ve ihraç edilen akademisyenler, çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı. 

ORTAK MÜCADELE MESAJLARI

Etkinliğe dayanışma için katılanlardan kısa görüşler alınarak sinevizyona yansıtılarak gösterim yapıldı. DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK denilince akla sınıf mücadelesinin geldiğine değinerek “Türkiye işçi sınıfının kazanımlarının tamamında DİSK'in iddiası vardır" dedi. 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma dikkat çeken Çelebi, “Demokrasi dışı yaklaşımlara nasıl ‘Hayır’ dediyse bu anayasaya da ‘Hayır’  diyecektir” dedi. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ise DİSK’in tarihi mücadele dolu kardeş örgütümüzdür ve ortak mücadeleyi de birlikte sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi. DİSK'in kurucularından Abdullah Baştürk'ün eşi Ayten Baştürk "Biz DİSK'liler çok çile çektik" dedi. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder DİSK geleneğinden geldiğini söyleyerek HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın selamlarını iletti. Konuşmaların ardından DİSK üyesi işçilerin kurduğu DİSK korosu sahne aldı. İşçi Korosu, DİSK'in 50. yılı anısına Erdal Güney tarafından bestelenen "50. Yıl Marşı"nı seslendirdi. 

“BİZİM TARİHİMİZ GELECEĞİMİZ”

Koronun ardından etkinlik programını başlatan DİSK Genel Sekreteki Arzu Çerkezoğlu, yaptığı konuşmada katılımcıları selamladı. DİSK tarihinin mücadele dolu yıllar olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, "Bizim tarihimiz geleceğimizdir" dedi. Çerkezoğlu, etkinliğe katılanların işçi sınıfı mücadelesinde hayatını kaybedenler başta olmak üzere, emek ve barış mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın geceye yolladığı mesajları okundu. Eş başkanların mesajında “50 yıl alanlarda korkmadan bedel ödeyen DİSK faşizme karşı ortak mücadelede halklarımıza öncülük etmeye devam ediyor” denilirken, eş başkanların mesajı, salonda alkışla karşılandı.

“DEMOKRASİYİ KURMAK İÇİN BİRLEŞELİM”

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise DİSK’in öyküsünün soframızdaki zeytin ve ekmeğin öyküsü olduğunu söyledi. DİSK’in tarihini uzun işçi yürüyüşlerinin ve çalışırken geçen umutlu saatlerin tarihi olduğunu kaydeden Beko, “DİSK tarihi, iş cinayetlerine ve kıdem tazminatlarının gaspına karşı öfkenin, taşeron köleliğine karşı mücadelenin tarihidir. DİSK doğudan batıya, kuzeyden güneye birleşen işçilerin, savaş çığlıklarına karşı barış çığlıkları atanların konfederasyonudur” dedi. Kemal Türker’den şair Kemal Nebioğlu’na DİSK’in tarihinde mücadele dolu yıllar olduğunu anlatan Beko DİSK’in dört temel ilkesini hatırlattı: Türkiye'de gerçek sendikacılığın, sınıf ve kitle sendikacılığının ilk ve tek temsilcisi, halkın umudu DİSK'tir. DİSK, devletten, sermayeden ve siyasi partilerden bağımsız olarak işçileri demokratik biçimde bir araya getirmektedir. Irk, dil, din, inanç, mezhep, siyasal görüş ve dünya anlayışı farkı gözetmeksizin her işçi DİSK’li olabilir. DİSK'te kararları işçiler verir. “Demokrasiyi kurmak için birleşelim” sloganının anlamı, hem ülkemizde hem de sendikalarda demokrasiyi savunmaktır.

“HAYIR DEMEK İÇİN AYAĞA KALKMALIYIZ”

DİSK’in mücadele tarihinden öğrenmiş olduğu bir gerçeğin olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Beko,  “Cumhuriyet adına, demokrasi adına, laiklik adına, haklarımız ve özgürlüklerimiz adına, sosyal devlet adına, hukuk devleti adına ne kazandıysak hepsini ortadan kaldıracak bir Anayasa dayatması ile karşı karşıyayız” dedi. Başkanlık sistemine karşı işçi servislerinde, yemekhanelerde, her nerede işçi varsa "hayır" demeye çağıracaklarını ifade eden Beko, şöyle devam etti: "Bu topraklarda eşitlik, özgürlük, emek, barış, demokrasi ve kardeşlik mücadelesi veren, toprağa düşen kırmızı karanfiller için ayağa kalkmalıyız. Hayır demek için ayağa kalkmalıyız."

Etkinlik DİSK 50’nci yılına özel hazırladığı belgesel gösterimi ve Genco Erkal, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli, Erdal Güney, Kardeş Türküler ve DİSK Korosu’nun ezgileri ile sona erdi. 

 

DİSK 50’nci yılını kutladı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa