Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa da Bit Pazarı da müşteri bulamıyorsa.

​Urfa'da yoksullara haftasonu hizmet veren Bit Pazarı da bugünlerde müşteri bulamıyor. Pazarın esnaf ve müşterileri bir ağızdan "Maalesef artık buradan da alacak gücümüz kalmadı" diyerek düştükleri yoksulluk girdabına işaret etti.

Şanlıurfa da Bit Pazarı da müşteri bulamıyorsa.
Şanlıurfa da Bit Pazarı da müşteri bulamıyorsa. Admin
Advert


Urfa'nın merkez Eyyübiye ilçesi Yenice Mahallesi'nde boş bir arazide kimi zaman bir bez parçası üzerine, kimi zaman ise el tezgahlarının üzerinde satışa sunduğu elektronik eşyalardan kıyafete, hatta aksesuara kadar çeşitli ürünlerin bulunduğu Bit Pazarı’ndaki alıcı ve satıcılar, çok iyi olmasa da evlerine eli boş dönmedikleri için var olanla yetiniyor. Yoksulların uğrak yerlerinden biri olan pazarda, her gün biraz daha derinleşen ekonomik krizden nasibini aldı. Az kullanılmış ikinci el ürünler ya da henüz kullanılmamış ürünlerin mağazalardaki fiyatlarına göre daha ucuza satıldığı pazarın esnafı, son dönemlerde uğrayanların sayısında büyük bir düşüş yaşandığını ifade etti.

ALTERNATİF PAZAR

Savaştan kaçıp Urfa'ya yerleşen 400 bini aşkın Suriyeli mülteciyle daha da yoksullaşan Urfa'da, önceleri alternatif bir pazara dönen mekan, artık çok düşük fiyatlara rağmen alıcı bulamıyor. Kendilerine ait kamyonetlerin arkasına evlerini yükleyip kent kent gezen satıcıların da aralarında bulunduğu pazardaki ikinci el ürün satan Zeki Yılmaz, kent dışından geldiğini söyleyerek, "Yengelerimizin giymedikleri, sizlerin, çoluk çocuğunuzun giymediğini alıyoruz. Karşılığında naylon sepet, kap, veriyoruz. Bazen götürüp mahallelerde satıyoruz burası ucuzluk pazarı. Mağazada 350 TL olan ayakkabıyı, biz burada 50 TL'ye veriyoruz, karnımız doyuyor. Helal bir ekmek yiyoruz, yeter bize. Tezgahımı sadece pazar günleri kuruyorum.  Burada çok fazla para harcamadan tepeden tırnağa giyinebiliyorlar. Burada yapılan alışverişte hem biz satıcılar, hem de alıcıların yüzü gülüyor" dedi.

'BİT PAZARI'NDAN DA ALAMIYORLAR

Sokaklarda "Naylon var" diye bağırarak elindeki plastik sepetlerle yurttaşların kullanmadığı kıyafet ya da aksesuarlarla değiş tokuş yapan Fadime Çelik ise, "Naylon sepetlerimizle, giymedikleri kullanmadıkları eşyaları değiştiriyoruz. Sonra onları burada satıyoruz. Haftada iki gün tezgahımı kuruyorum. İyi kötü bir şeyler satıyorum. Gördüğünüz elbiseleri 100 TL'ye satıyorum" dedi. Çelik, eskiden iyi para kazandıklarını, ancak şimdi ucuz eşyalarını alacak müşteri bulamadıklarını söylerken "Bugün henüz siftah yapamadım" dedi. 

Bit Pazarı’ndan giyinen Ahmet Sancak ise, mağazalarda bir gömleğe 25 TL ödediğini, ancak bu pazarda çiftini 5 liraya aldığını söyleyerek pazarın ekonomik olduğunu söyledi. Bir diğer pazar müşteri ise pazara gelenlerin sadece yoksullar olmadığını, ekonomik durumu orta halli olan esnafların da gelip buradan alışveriş yaptığını ifade ederken, hem esnaf hem müşteriler bir ağızdan "Maalesef artık buradan da alacak gücümüz kalmadı" diyerek düştükleri yoksulluk girdabına işaret etti.

Bit Pazarı da müşteri bulamıyorsa...
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şemdinli'de piyade binbaşı intihar etti
Şemdinli'de piyade binbaşı intihar etti
Afganistan'da polise saldırı:çok sayıda  ölü
Afganistan'da polise saldırı:çok sayıda ölü