Advert
Advert

'SOKAKLARI ŞENLENDİRİYORUZ'

‘Eşitsiz aşka da eşitsiz hayata da hayır’

'SOKAKLARI ŞENLENDİRİYORUZ'
'SOKAKLARI ŞENLENDİRİYORUZ' Admin
Bu içerik 622 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kadınlar Birlikte Güçlü Kampanya Grubu, "14 Şubat Sevgililer Günü"nde “Eşitsiz aşka da eşitsiz hayata da hayır” diyerek Sevgililer Günü’nü protesto etti. 

Kadınlar Birlikte Güçlü Kampanya Grubu, "14 Şubat Sevgililer Günü"nü Beşiktaş Meydanı'nda yaptıkları açıklama ile protesto etti. Açıklamaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Halkevleri üyesi kadınlar, HDP ve HDK kadın meclislerinin yanı sıra çok sayıda kadın örgütü katıldı. Beşiktaş Meydan'ında bir araya gelen kadınlar, ışıklar ile yazılı "Kadınlar birlikte güçlü" ve  "Eşitsiz aşka da hayata da Hayır" pankartı açarak Kartal Meydan'ına yürüdü. "Özgür kadınla mutlaka kazanacağız" ve "Hayatıma hükmetmene hayır" yazılı dövizler taşındığı yürüyüş boyunca kadınlar "Yaşasın kadın dayanışması", "Gül verme huzur ver, gölge etme yeter" sloganları attı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu açıklamada kadınların zılgıtları da eksik olmazken, kadınlar, daha güçlü oldukları bir 8 Mart örgütlemek için sokaklara çıktıklarını ifade etti. 

ŞUBAT BOYUNCA KAMPANYA 

Şubat ayı boyunca çeşitli kampanyalar yapmak için yola çıktıklarını belirten kadınlar, "Her yanımızda gittikçe büyüyen, sokaktan, meclise, her yeri kaplayan erkeklik hali ve anayasa referandumuyla da birlikte, ülkenin içinde bulunduğu bu karışık dönemde hep birlikte, yan yana olacağız. Hayatlarımıza, seçimlerimize, farklılıklarımıza sahip çıkacağımız bir sürece adım atıyoruz" dedi. 

2016'DA 261 KADIN KATLEDİLDİ

Aşkın, kadınları her gün yeni evet'lere zorlamanın bahanesi olamayacağını ifade eden kadınlar, "Sırf bir şeylere ‘hayır’ dediğimiz; istemediğimiz bir şeyi kabullenmeye razı olmadığımız için hayatlarımızın dar edilmesine itirazımız var. Erkekler 2016 yılı boyunca en az 328 kadın öldürdü. Bu kadınların çoğu en yakınları, onları en çok sevdiğini söyleyenler tarafından öldürüldü.  Her dört kadından birisinin ayrılmak veya boşanmak istediği için ya da barışmak istemediği için öldürülmüş olmasını unutamıyoruz. İşte bu yüzden bizim için yalnız olmamak; kadınlar olarak sokaklarda olabilmek, kadın kadına dans edebilmek, birlikte itiraz edebilmek demek" diye kaydetti. 

'SOKAKLARI ŞENLENDİRİYORUZ'

Kadınlar açıklamanın devamında şunları söyledi: "14 Şubat'ta, en büyük zenginliğimiz oIduğunu bildiğimiz kadın dayanışmasıyla sokakları şenlendiriyoruz. Çünkü şiddetle, zorla, baskıyla, dayatmalarla bir dahası olmayan hayatlarımızın işgal edilmesine, ilişkilerin tüketimle, alışverişle bir tutulduğu, eşit haklarımızın tanınmadığı bir dünyaya isyanımız var. Bize yaşatılan eşitsizlik ve baskıyı örtmek adına alınan hediyeler, verilen sözler, şaşalı kutlamalarla değil; dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle mutlu oluyoruz."

Açıklama kadınların atılan sloganlar ve çekilen zılgıtları ile son buldu.

dihaber.net

 

sevgililer günü haber
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa