Advert
Advert

Eski TIR garajına okul ve pansiyon yapılacak

ŞANLIURFA'nın Akçakale İlçesi'ndeki eski TIR garajı arsasına, 32 derslikli kız imam hatip lisesi ile 200 öğrenci kapasiteli pansiyon yapılacak.

Eski TIR garajına okul ve pansiyon yapılacak
Eski TIR garajına okul ve pansiyon yapılacak Admin
Bu içerik 982 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlçedeki eski TIR garajı, Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan'ın talimatıyla eğitim alanı olarak tahsis edildi. Bir süredir İlk Adım Yaşam Merkezi olarak kullanılan 8 bin metrekarelik alana, 32 derslikli kız imam hatip lisesi ile 200 öğrenci kapasiteli pansiyon inşa edilecek.

Akçakale Kaymakamı Selçuk Yosunkaya ve Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, tahsis edilen alanda incelemelerde bulundu. Kaymakam Yosunkaya, burada yaptığı açıklamada, eğitim sorunun, Akçakale'nin en önemli sorunlarının başında geldiğini belirterek, "Tabiki bunun çeşitli sebepleri var ama en önemli sebeplerden birisi fiziki alanların yetersiz olması. İlçemizde liselerden her yıl yaklaşık 400 öğrenci mezun olurken, liseye yeni başlayan öğrenci sayısı bin küsür. Yani mezun olan ile alttan gelen yeni öğrencilerin oranı birbirini karşılamıyor. Bu nedenle dersliklerde ciddi bir kalabalık söz konusu. Bu nedenle birçok öğrencimiz ne yazık ki açıköğretime yönleniyor" dedi.

Bu sebeple ilçede bir eğitim seferberliği başlatıldığını belirten Yosunkaya, şunları söyledi:

"Daha önce programa alınan 32 derslikli lise ve buna bağlı 200 kişilik pansiyon inşaatı için yer sıkıntısı söz konusuydu. Bununla ilgili daha önce girişimler yapılmış fakat kurumlar arasındaki koordinasyonsuzluktan dolayı bir sonuç elde edilememiş. Sağ olsun sayın Başkanımız Abdülhakim Ayhan diğer konularda olduğu gibi eğitim konusunda da yanımızda olduğunu bir kez daha hissettirdi. Kendisiyle yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda, tahsis noktasında sıkıntı olmayacağına dair imza ile taahhüt verildi. Nasip olursa, belediye başkanımızdan aldığımız söz doğrultusunda önümüzdeki meclis toplantısında da bu konu meclis kararıyla kesinleşmiş olacak. Böylece Akçakale ilçemize güzel bir lise ve bununla birlikte güzel bir pansiyon kazandırılmış olacak."

Akçakele Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan ise, okulun yapımının aslında 2016 yılında planlandığını ifade ederek, "Programa göre; ilçemize toplam 6 okul yapılacaktı. Bu okullardan biri de 32 derslikli kız imam hatip lisesi ile 200 öğrenci kapasiteli pansiyon olacaktı. Ancak 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle birçok proje gibi bu projede de ister istemez aksama oldu. Biz hiçbir zaman devletimize küsmedik, 'Burayı okul yapmayalım' diye düşünmedik. Ama bazen kurumlar arasında yaşanan sıkıntılardan dolayı gecikme yaşanabiliyor. Burayla ilgili imar çalışmamız eğitim alanı olarak devam ediyor."

 

Eski TIR garajına okul ve pansiyon yapılacak
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa