Advert
Advert

HDP'li Encu cezaevinden çıktı: Halkımızın direnişi direnişimiz oldu

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, tutuklanmalarını "siyasi bir karar" şeklinde değerlendirerek, "Bizi sahiplenenlerin direnişi cezaevinde direnişimiz oldu” dedi.

HDP'li Encu cezaevinden çıktı: Halkımızın direnişi direnişimiz oldu
HDP'li Encu cezaevinden çıktı: Halkımızın direnişi direnişimiz oldu Admin
Bu içerik 827 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım'da tutuklanarak cezaevine konulan ve hakkında 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encu'nun tahliyesine karar verildi. Kararın ardından, HDP Milletvekili Hüda Kaya'nın da bulunduğu heyet, Encu'yu karşılamak üzere bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitti. HDP’liler, Encu'yu çiçeklerle karşıladı. 

Cezaevi önünde kısa bir açıklama yapan Encu, içerde hala başka arkadaşlarının olmasından kaynakları tahliyelere sevinemediklerini söyledi. 
Encu, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bu tahliyeye sevinecek değiliz iki eş başkanımızın hala içeride olması, diğer arkadaşlarımızın rehin tutulması, 70’e yakın belediye başkanlarının, parti yöneticilerinin, birçok il başkanlarımızın siyasi kararla içeride olması aslında Türkiye’deki hukuk sisteminin iktidara ne kadar bağımlı olduğunu, nasıl bir siyasi kararla tutuklandığımızın göstergesidir. Hele referandum sürecinde bizleri çalışamaz hale getirmek istemeleri, halkımıza baskılarla, tutuklamalarla referandumda ‘Evet’i çıkarmak istemelerinin açık bir göstergesi. Bu saçmalığın bir an önce son bulup tüm arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasını, ülkenin barış huzur içerisinde, gelecekte bütün etnik yapıların bir arada yaşamasını talep ediyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz."

'SİYASİ KARARLA BURADAYIZ' 

"Siyasi bir kararla buradayız. Dosyalarımız incelerinse sırf halkımızın yanında bulunduğumuzdan kaynaklı rehin tutulduk. Kimseden korktuğumuz yok, bu ülkenin bir an önce huzura kavuşmasını istiyoruz. Bir an önce bu saçmalıklar bitirilir umarım. Özellikle cezaevindeki süreçte bizleri yalnız bırakmayan Kürdistan’dan Türkiye’den Avrupa’dan bize dayanışma mesajı gönderen herkese teşekkür ediyoruz. Bizi sahiplenen halkımıza, sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onların direnişi cezaevinde direnişimiz oldu. Herkese ayrı ayrı teşekkürümüzü sunuyoruz."

'HAYIR'LI BİR KARAR

Encu'nun ardından konuşan HDP'li vekil Hüda Kaya ise gelişmeyi "Hayırlı" bir gelişme olarak niteledi. Kaya, "Bu hayırlı gelişmelerin artmasını bekliyoruz ve umuyoruz. Ülkemizin bunun gibi demokratik ve özgürlükçü ve gelişmelere ihtiyacı var. Şu an onlarca milletvekili arkadaşımız ve eş başkanlarımız hala duvarların arkasında tutuluyor. Bu insanlar tutsak durumda hakikatin yerini bulacağı umudunu tazeliyoruz" dedi.

Encu ve beraberindekiler yapılan konuşmaların ardından cezaevi önünden ayrıldı. 

HDP'li Encu cezaevinden çıktı: Halkımızın direnişi direnişimiz oldu
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere'de patlama yaralılar var
İngiltere'de patlama yaralılar var
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
şanlıurfa urfa