Advert
Advert
Advert

Halfeti’de meyve yemekleri festivali

HALFETİ Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Meyve yemekleri festivali yoğun ilgi gördü. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın da katıldığı festivalde dağıtılan meyve yemekleri davetlilerden tam not aldı.

Halfeti’de meyve yemekleri festivali
Halfeti’de meyve yemekleri festivali Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince “sakin şehir” ağına dahil edilen Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde 2’nci Meyve Yemekleri Festivali düzenlendi. Kaymakamlık tarafından düzenlenen festivale Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Kaymakam Şeref Albayrak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ve çok sayıda davetli katıldı. Karadut, erik, incir ve ayvanın da bulunduğu çok sayıda meyveyle yapılan yemekler Halfeti’ye gelen yerli ve yabancı turistlere ikram edildi. Özellikle Ayva Güveci, Karadutlu Şabut Balığı ve İncir Kavurması davetlilerden tam not aldı.


Herkesin sakin şehir Halfeti’yi gezmesi gerektiğini ifade eden Vali Güngör Azim Tuna, “Halfeti ilçemiz zaten turizmde belli bir yere gelmiş ve ‘slow city” unvanını almış marka bir şehrimizdir. Bölgeye günübirlik ve konaklamak için gelen turist sayısında ciddi artış görülüyor. Buraya gelen turiste ne kadar gösterecek değerimiz varsa gerek doğal gerek gastronomi gerek el sanatlarımız turizme yönelik her türlü malzeme Halfeti'de bulunuyor. Şanlıurfa merkezde de satışını yaptığımız birçok el sanatları ve süs eşyası ürünler yine Halfeti'de özellikle kadınların elinden çıkıyor” dedi.


Dünyada fast food ve hızlı yaşamın yükselişine tepki olarak sakin şehirlerde slow food (yavaş gıda) yerel ve geleneksel gıdaların tüketimine önem verildiğini ifade eden Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak, “Sakin şehirlerin özelliklerinden birisi de slow food olmasıdır, yani biz de bu festivalimizi slow food başlığı altında düzenledik. Önümüzdeki dönemlerde ilçemizde slow food restoran açarak bu anlamda Halfeti'yi bir cazibe merkezine dönüştürmek istiyoruz" dedi.

 

Halfeti’de meyve yemekleri festivali
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit