Advert
Advert
Advert

MERSİN'li Çiftçiler banka ve tefeci kıskacında

Devletin destek vermediği çiftçiler, banka ve tefecilerin kıskacında. Kredilerini ödeyemedikleri için seraları ipotek edilen üreticiler, "Kimse çiftçinin halinden anlamıyor. İşlerimizi yoluna koyabiliriz umuduyla kredileri aldık. Her yıl zorluk çekiyoruz ama mecburuz yapacak başka işimiz yok" dedi.

MERSİN'li  Çiftçiler banka ve tefeci kıskacında
MERSİN'li  Çiftçiler banka ve tefeci kıskacında Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mersin'de hasat dönemine sel felaketi ile başlayan seracılar (Örtü altı yetiştiricilik), ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya. Sel felaketinden kurtardıkları ürünleri zararına satan üreticiler, bankalardan çektikleri kredileri ödeyemedikleri için seralara ipotek getirildi. Borçlarını her yıl bankalardan yeni kredi çekerek kapatmaya çalışan çiftçiler, sürüklendikleri faiz ve borç bataklığı ile adeta boğuşuyor. 

Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı beldesinde biber üreticiliği ile geçimini sağlayan sera çiftçileri, maliyetin altında satış yaptıkları için bu sezon zor bir dönem bekliyor.

'HERŞEYE ZAM GELİYOR AMA...'

Zülfikar Erkuş adlı üretici, bu yıl bölgedeki tüm üreticilerin zarar ettiğini belirterek,“Her şeye zam geliyor. İlaçlara, işçi fiyatlarına her şeye zam geliyor. Ancak biberin fiyatında ise düşüş var. Öncelikle biber fiyatlarına bir düzenleme gerekiyor. Biz ürettiğimizin altında satarsak zarar ederiz” dedi.

'BU YILDA ZARAR ETTİK'

Mersin Hal Tespit Komisyoncuları'nın biber fiyatlarını yanlış belirlediğini kaydeden Erkuş, komisyonculardan bu durumu gözden geçirmelerini istedi. 
Bölgedeki birçok seraya bankalar tarafından el konulduğunun altını çizen 
Erkuş, şunları aktardı: “Her yıl ‘Önümüzdeki yıl öderiz’ diyerek bankalardan kredi çekiyoruz ama ödeyemiyoruz. Bundan dolayı borçlarımız çoğalıyor. Kazanlı da birçok çiftçi farklı bankalara borçlandığı için bankalar tarafından seralarına el konuldu. Anlayacağınız bu yılda zarar ettik.” 

'KİMSE ÇİFTÇİNİN HALİNDEN ANLAMIYOR'

Mahmut Yiğit adlı seracı çiftçi ise, kamuoyunda her şeyin güllük gülistanlık gösterilerek çizilen pembe tabloya tepki göstererek, “Gelsinler görsünler çiftçi neler çekiyor? Çiftçilerin bankalardan çektiği kredi çok yüksek. Sözde yapılandırma adı altında çiftçilere yardım edeceklerdi ama o da yok” diye konuştu. Bölgedeki seraların icralık olduğunu vurgulayan Yiğit, “Kimse çiftçinin halinden anlamıyor” diyerek dert yandı.

Birçok çiftçinin yüksek faizlerle tefecilere borçlandığını ifade eden Yiğit, 
şunları aktardı: “Çiftçiler 1’e 10 oranında tefecilerden para alıyor. Bizlere bu faizle para veren tefeciler ve bankalar silah doğrultmadı. Bizler namus borcu olarak aldık. İşlerimizi yoluna koyabiliriz umuduyla kredileri aldık. Her yıl bu zorlukları çekiyoruz ama mecburuz yapacak başka işimiz yok.” 

 

 

 

MERSİN'li Çiftçiler banka ve tefeci kıskacında
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı