Advert
Advert
Advert

Rus medyasından YPG iddiası

Kürtlerin Suriye'de genişleme planlarının Rusya'nın "sponsorluğu"yla bu ülkede tesis edilmesine kararlaştırılan "Güvenli bölgeleri baltalayabileceği" kaygısı bulunuyor. Gazeta.ru sitesi, "ABD destekli SDG'nin Rakka'nın kurtarılmasından sonra Suriye'nin kuzeyinde yönettikleri fiili özerk bölgeyi önemli ölçüde genişletme planı, bu yöndeki hedeflerin Rusya'nın savaşın yıktığı ülkede barışı tesis etme çabalarını

Rus medyasından YPG iddiası
Rus medyasından YPG iddiası Admin
Advert

 

Kürtlerin Suriye'de genişleme planlarının Rusya'nın "sponsorluğu"yla bu ülkede tesis edilmesine kararlaştırılan "Güvenli bölgeleri baltalayabileceği" kaygısı bulunuyor.

 

 Erdoğan'dan Washington ziyareti öncesi YPG açıklaması

Moskova merkezli Gazeta.ru sitesi, "ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Rakka'nın kurtarılmasından sonra Suriye'nin kuzeyinde yönettikleri fiili özerk bölgeyi önemli ölçüde genişletme planı, bu yöndeki hedeflerin Rusya'nın savaşın yıktığı ülkede barışı tesis etme çabalarını baltalayıp baltalamayacağına ilişkin soru işaretleri 

 

yarattı" diye yazdı.

 

Kürtlerin kontrol ettikleri bölgelerden Akdeniz'e kadar uzanan bir koridor oluşturmaya niyetli oldukları, Rakka ve Deyrizor'un kurtarılmasından sonra her iki kente federal sistemlerinin bir parçası olma şansını sunmak istediklerinin belirtilirken bu yöndeki haberlerin Moskova, Ankara ve Tahran'ın Astana'da Suriye'de "güvenli bölgeler"in kurulmasını öngören anlaşmaya varmasının kısa bir süre sonra geldiğine dikkat çekildi.

 

Sputnik İngilizce'ye göre, Gazeta.ru sitesi, haberinde "Kürtlerin çıkarlarını yansıtmadığı gerekçesiyle belgeden hoşlanmadıklarını, onların kilit müttefiki olan ABD'nin de anlaşmanın bir parçası olmadığını" da belirtti.

 

 İçişleri Bakanlığı’ndan PYD/YPG raporu

-"KDP AMBARGO UYGULUYOR"-

 

Bu arada, Irak Kürt Bölgesi'nde iktidar partisi KDP'nin "Suriyeli Kürtlere yönelik kişiler ve malların serbest dolaşımını engellediğini" öne sürülürken de "Hiçbir zaman resmen açıklanmamış olsa da KDP fiilen, Batı'daki komşusuna bir ambargo uygulamaya koydu" savı da dile getirildi.

 

Halen "nötr" olarak nitelenen Şam ile Suriyeli Kürtler arasındaki ilişkilerin ise SDG'nin Akdeniz'e ilerlemeye karar vermesi durumunda değişebileceği savunulduğu haberde "Washington'un SDG ile bağları başlıca bir faktör" denildi.

 

Bu bağlamda SDG/YPG üst düzey yetkililerinden Hediye Yusuf'nun "ABD'nin Beşar Esad ile işbirliğini yapma niyeti yok. Ayrıca Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi, Batı'ya doğru ilerlerken Washington'un desteğine dayanacağı" sözleri anımsatıldı.

Rus medyasından YPG iddiası
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'den Erbil'e yeni başkonsolos atadı
Türkiye'den Erbil'e yeni başkonsolos atadı
SİİRT’in Baykan ilçesinde Fare zehri içen genç kız öldü
SİİRT’in Baykan ilçesinde Fare zehri içen genç kız öldü