Advert
Advert

ABD'de tutuklu Reza Zarrab: Dava nasıl siyasi meseleye dönüştü?

ABD'de tutuklu yargılanan İran asıllı Türkiye vatandaşı Reza Zarrab'ın durumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Washington ziyaretinde resmi gündem maddeleri arasında değildi. Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile düzenlediği ortak basın toplantısında da Zarrab konusuna değinmemişti. Fakat, Erdoğan, ABD'den Türkiye'ye giderken Trump'la görüşmesinde Zarrab konusunun gündeme geldiğini doğrulamıştı. Peki, Reza Zarrab hangi olaylardan yargılanıyor?

ABD'de tutuklu Reza Zarrab: Dava nasıl siyasi meseleye dönüştü?
ABD'de tutuklu Reza Zarrab: Dava nasıl siyasi meseleye dönüştü? Admin
Bu içerik 653 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reza Zarrab: Dava nasıl siyasi meseleye dönüştü?

 

İran asıllı Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab, Mart 2016'da Miami kentinde yakalandı. İddianamede;ABD'yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlamaları yöneltildi.

 

 Rıza Sarraf ile Mehmet Hakan Atilla'nın asıl duruşmasının tarihi belli oldu

Zarrab'in iki İran vatandaşıyla birlikte, ABD'nin yaptırımlarını yasadışı yollarla baypas etmek için İran devleti ve bazı şirketleri adına milyonlarca dolarlık finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

 

Mart 2017'de New York'ta gözaltına alınan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın da Zarrab'ın suç ortağı olduğu iddia ediliyor. Zarrab, daha önce de Türkiye'deki 17 - 25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmaları kapsamında tutuklanmış ve iki ayı biraz aşkın bir süre hapis yattıktan sonra serbest bırakılmış. Daha sonra hakkındaki suçlamalar düşürülmüştü. Dava dosyasında Zarrab, o dönem bakanlık yapan isimlere rüşvet vermekle suçlanıyordu.

 

DAVA HANGİ AŞAMADA BULUNUYOR?

 

İlk duruşması Eylül 2016'da yapılan davaya New York'ta devam ediliyor. Ancak son aylarda davanın gidişatı Zarrab'ın savunma ekibine eklediği iki avukatla ilgili yürütülen yeterlilik (Curcio) duruşmalarına kilitlenmiş bulunuyor.

 

Zarrab, New York eski Belediye Başkanı ve Trump'ın yakın çalışma arkadaşlarından Rudolph Giuliani ile eski Başkan George W. Bush döneminin Adalet Bakanı Michael Mukasey'i de savunma ekibine dahil etti.

 

Mukasey'in oğlu Marc Mukasey'in de, davanın iddia makamı New York Güney Bölgesi Başsavcılığı için görevden alınan Preet Bharara'nın yerine atanacak isimler arasında olduğu belirtiliyor.

 

New York'taki mahkeme, Giuliani ile Mukasey'in Zarrab'ın savunma ekibine dahil olmasının çıkar çatışması yaratıp yaratmayacağını inceliyor.

ABD'de tutuklu Reza Zarrab: Dava nasıl siyasi meseleye dönüştü?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa