Advert
Advert

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin 20'ncisi başlıyor

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan "Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali" bugün başlıyor. Kadın sinema emekçilerinin görünürlüğüne dikkat çekerek toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak amacı taşıyan festival bu yıl 20'nci yıla özel 20 il ve KKTC'de seyircisiyle buluşacak ve gösterimler ücretsiz olacak.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin 20'ncisi başlıyor
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin 20'ncisi başlıyor Admin
Bu içerik 1047 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan "Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali" bugün başlıyor. Kadın sinema emekçilerinin görünürlüğüne dikkat çekerek toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak amacı taşıyan festival bu yıl Ankara, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Urfa, Dersim, Van, Çanakkale, Edirne, Muğla, İzmir ve KKTC'de seyircileriyle buluşacak. "20. yılda 20 ilde ve KKTC’de" sloganıyla gerçekleşen festivalde, 20. yıla özel olarak gösterimler ücretsiz yapılacak. 23 Mayıs'a kadar sürecek olan festival, bu akşam saat 20.00'da Karum Alışveriş Merkezi önünde yapılacak açılış etkinliğiyle başlayacak. Ödül töreni de 23 Mayıs'ta Ankara Opera ve Balesi sahnesinde saat 20.00'de gerçekleştirilecek. 

SEKİZ ÜLKEDEN FİMLER YARIŞACAK 

Festivalde, bu yıl Portekiz, Hırvatistan, Makedonya, İspanya, Slovakya, Brezilya, Fransa ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkeden filmler yarışacak. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali için 2003’ten bu yana jüri oluşturan Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu’nun (FIPRESCI), filmleri değerlendirerek içlerinden birine FIPRESCI Ödülü verecek. Bartosz Zurawiecki, Renata Habets ve Sevin Okyay tarafından değerlendirilecek filmlerden biri, 23 Mayıs akşamı Ankara Devlet Opera ve Bale sahnesinde gerçekleştirilecek kapanış töreninde ödül alacak.

Festivalde FIBRESCI Filmleri'nin yanısıra,  Günün Adı Yok (When the Day Had No Name / Yönetmen: Teona Strugar Mitevska), 93 Yazı (Summer 93 / Yönetmen: Carla Simon), Sınırda Nalu (Nalu on the Border / Yönetmen: Cristiane Oliveira), Varpu Adında Bir Kız(Little Wing / Yönetmen: Selma Vilhunen) dışında, Türkiye’den Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu), Ana Yurdu (Senem Tüzen), Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez), Gözetleme Kulesi (Pelin Esmer), Yapabilirsin (Tüluhan Tekelioğlu), Toz Bezi (Ahu Öztürk) ve Zefir (Belma Baş) adlı filmler gösterilecek.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin 20'ncisi başlıyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa