Advert
Advert

Gider Türkiye`de ilk Defa Vatandaşları Hibrit Gazetecilik ile Tanıştırıyor

Gaziantep Lider Medya Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gider oluşturduğu yeni proje ile İlgili Muhabirimiz Abdulllah Yiğit `e Özel Açıklamalarda Bulundu .

Gider  Türkiye`de ilk Defa  Vatandaşları Hibrit Gazetecilik ile Tanıştırıyor
Gider  Türkiye`de ilk Defa  Vatandaşları Hibrit Gazetecilik ile Tanıştırıyor Admin
Bu içerik 1006 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABDULLAH YİĞİT-GAZİANTEP 


Gaziantep Lider Medya Kurucusu  ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gider oluşturduğu yeni proje ile  İlgili Muhabirimiz Abdulllah Yiğit `e  Özel Açıklamalarda Bulundu .
Gider,Türkiye’de yaşayan herkesi haber bilgi kaynağı yaparak; Türkiye’nin en geniş haber sitesini kurmaya hazırlanıyoruz ,öngörüsünde haklıysa, yakında haberleri kendiniz yazmak isteyebilirsiniz.
bilgi almanın insanların en temel ihtiyaçlarından biri olduğuna vurgu yaparak; Türkiye’de yeni bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Kurduğumuz  haber sitesinde vatandaşlardan topladığı bilgileri haber editörleri aracılığıyla düzenleyip imece usulu bir haber merkezi oluşturuyor. 
Amacımız : Türkiye’nin her yerinde olan olayları anında ve sıcak gelişmeler ile halk desteğini arkasına alarak bilgi havuzu oluşturmak olduğunu vurgulayan Gider böylelikle vatandaşlara kendi haberlerini yazma olanağıda sağlayacak. Kurulan internet sitesine gelen haberleri bünyesindeki profesyonel haber editörleri ile haberleştirip kaynak ismi ile sitede yayınlanmasına olanak sağlayacak olan proje geniş bilgi ağı ve ulaşılabilirlik anlamında `da kolaylıklar sunacak. Bu model, profesyonel Gazetecilerle gönüllü editörleri bir araya getirerek vatandaşlarada haber yazma  özgürlüğü sağlayacak.
Hızlı Haber projesinde bir içerik yönetimi sistemi oluşturulacak ve bu sistem, sadece yapılan haberlerin yazılımında değil, aynı zamanda hikayenin oluşturulmasında ve planlanmasında da yol gösterici olacak. Editörler, kaynağa ulaşma, farklı konularda beyin fırtınası, veri güvenilirliği kontrolü gibi alanlarda danışmanlık sağlayabilecekler. Bir hikaye yayınlandığında, herhangi biri siteye bağlanıp değişiklik önerisinde bulunabilecek. Site çalışanlarının ya da belirlenecek bir ekibin onayının alınması gerekecek.
 
Destek halktan, haber yazma işi profesyonellerden
Geleneksel Gazetecilikte, editör bir hikaye önerir, bu hikayenin oluşturulması için bir tarih belirler ve haber oluşumu sürecinde muhabirle iletişim içinde olur. Haber oluştuğunda ise, editör haberi okur, eksiklikleri veya yanlışları belirler, haberin yapısını, kaynağını, tarafsızlığını ve güvenilirliğini kontrol eder. Hızlı haberde ise tüm bu işler okurlara ait olacak. O zaman neden tamamen haberler herkes tarafından yazılmasın?
Gider, hızlı haberi anlatırken, “Toplum, aslında her zaman çok iyi yaptığı işi yapacak. Yani gerçeklerin onaylanmasını sağlayacak. Türkiye’nin  en başarılı imece bilgi ağı olacak ve bu sayede insanları toplum içinde “doğru” ve iyi davranmayı yüreklendirecek. Bu ikili bir sistem hem herkes haber yazacak ve bilgiyi herkesle paylaşacak hemde herkes bilgiye hızlı ve kolay ulaşacak.“ dedi.

 

Gider Türkiye`de ilk Defa Vatandaşları Hibrit Gazetecilik ile Tanıştırıyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa