Advert
Advert
Advert

BAYGINLIĞA NASIL MÜDAHALE ETMELİYİZ

• DR.A. FURKAN AL Bugün siz okuyucularımaeğer tıbbi bilginiz yoksa baygınlık geçiren bir kişiye nasılmüdahale etmenizgerektiğinianlatacağım.

BAYGINLIĞA NASIL MÜDAHALE ETMELİYİZ
BAYGINLIĞA NASIL MÜDAHALE ETMELİYİZ Admin
Advert

Eğer temel yaşam desteğinibilmiyorsanız. Şimdi size olabildiğimce basit anlatmaya çalışacağım aşağıdaki adımları izleyin.

 

Diyelim ki yolda yürüyorsunuz ve birinin yere düşüpbayıldığınıgördünüz.İlk önceyapacağınızambulansıaramaktır. Ardından hasta ve kendiniz içingüvenli bir ortam oluşturmalısınız.Mesela kaldırımdaysanız etraftaki yayaların size veya hastaya çarpmasına, ezmesine mani olmak içinçevredekilerdenyardım isteyerek genişbir alan oluşturun. Hastanınbaşına fazla insan toplanmasına izin vermeyin. Hastanın eğer kravatı varsa gevşetin ve yakasıkapalıysaaçın.Daha sonra  bilincinin yerinde olup olmadığına bakın.Basit yer ve isim bilgilerini sorarak bilinci açık mıkapalı mı anlayabilirsiniz. Eğer açıksa meyve suyu verebilirsiniz. Kan şekeri veya tansiyonu düşmüş olabilir. Başınınaltına kesinlikle bir şey koymayın. Ayaklarını havaya kaldırın.Cevrede sağlık personeli var mı diye sorun, eğer varsa ona devredin yoksa ambulansı bekleyin. Eğer ki bilinci  kapalıysa sadece ayaklarını havaya kaldırın ve ambulansı bekleyin. Ağzına yiyecek vebenzeri sokmaya çalışmayın.Su dahil ağzına bir şey girmesine izin vermeyin. Yüzüne kolonya veya su dökmeyin. Çünküdüşünün ki uyuyorsunuz ve nefes almakta zorlanıyorsunuz. Eğer biri gelip ağzınıza bir şeytıkıştırmayayüzünüze su dökmeye baslarsa daha zor nefes alırsınız. Hatta akciğerinizekaçıpöldürebilir sizi.Hele ki birde hasta bilinci kapalıolduğu halde titriyorsa kolları,bacaklarıkasılıpgevşiyorsa epilepsi yani sara nöbetigeçiriyor olabilir. Sakın dokunmayın. Kollarını ve bacaklarını sabitlemeye çalışmayın. Ağzınıaçmayaçalışmayın. Hastaya dokunmayın. Yapabileceğiniz en iyi şeyhastanın ve kendinizin güvenliğinisağlamaktır. Hastanındiğer yayalar tarafından ezilmesine veya kafasını duvara çarpmasına engel olmanız yeterlidir.

 

Tıptasöyle bir özdeyişvardır. “Primum non nocere.”  Türkçesiise “önce zarar verme”

 

Siz okurlarıma iyi günler dilerim,  bir sonraki yazımızdabuluşmaküzere.....

BAYGINLIĞA NASIL MÜDAHALE ETMELİYİZ
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul Beşiktaş'ta bıçaklı kavga 1 ölü
İstanbul Beşiktaş'ta bıçaklı kavga 1 ölü
Konya’da Direksiyon başında, yarı çıplak halde ölü bulundu
Konya’da Direksiyon başında, yarı çıplak halde ölü bulundu