Advert
Advert

Şanlurfa da Antony Quin: Savaş sinemayı bitirdi

​ Film ve dizi oyuncusu Urfalı Antony Quin olarak tanınan Bekir Felhan, savaşın, sinema sektörünü bitirdiğini söyledi. Felhan, sinema sektörüne döneceği günün umudunu barışa bağladı.

Şanlurfa da Antony Quin: Savaş sinemayı bitirdi
Şanlurfa da Antony Quin: Savaş sinemayı bitirdi Admin
Bu içerik 1098 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Urfa'nın tarihi Gümrük Hanı'nı mesken etmiş Yeşilçam filmlerinin figüranı Bekir Felhan, hükümetin savaştaki ısrarının bölgede sinema sektörünü bitirdiğini söyledi. 1959 yılında Urfa’da çekimi yapılan Yeşilçam’ın ünlü aktörlerinden olan Hüseyin Peyda ve Muhterem Nur’un başrolü paylaştığı “Kaderim böyleymiş” adlı filmde aldığı rol ile sinemaya başlayan Felhan, 4 yıl öncesine kadar, Urfa ve bölgede çekimi yapılan film ve dizilerin birçoğunda oynadığını söyledi. Felhan, Yılmaz Güney'in başrolü oynadığı "Hudutlar Kanunu" filmi dahil “Gurbet Kadını”, “Melekler evi”, “Saddam’ın askerleri”, “Kervan”, “Aşkın Dağlarda Gezer”, “Ali Baba ve Kırk Haramileri”, “Kaderime Ağlarım”, “Hayati-i Harrani” dahil olmak üzere 30’u aşkın film ve dizide değişik rol aldığını ifade etti. 

Geçmiş yıllarda Şener Şen, Türkan Şoray ve Sadri Alışık gibi ünlü aktörlerle de aynı filmlerde rol paylaşan Felhan, son 4 yıldır bölgede çekimler yapılmadığını bu sebeple tarihi handa tespih satarak geçimini sağladığını belirtti. 

 ‘SAVAŞ SİNEMACILARI BÖLGEYE YAKLAŞTIRMIYOR’

Sinema sektöründe ünlü ABD’li aktör Antony Quin’e olan benzerliğiyle tanınan 71 yaşındaki 10 çocuk babası Felhan, ülkede ve bölgede yaşanan savaş koşullarından kaynaklı film ve dizi yapımcılarının bölgede çalışamadığını ifade etti. Tarihi Gümrük Hanı ve Balıklı Göl’ün eskiden film yapımcılarının vazgeçilmezi olduğunu, ancak şu an hiçbir çalışmanın olmadığını belirten Felhan, film ve dizi yapımcılarının gelmemesini hükümetin ülkede ve bölgede yürüttüğü savaş politikasına bağladı. 

Yıllardan beridir filmlerde rol alarak geçimini sağladığını ifade eden Felhan,  “Urfa’da sinema sektöründen yüzlerce insan ekmek yiyordu. Ancak bölgede sinema ya da diziler çekilmediğinden kaynaklı bu insanlar da benim gibi işsiz kaldı. Her biri başka bir işle uğraşmak zorunda kaldı. İstanbul’dan teklifler geliyor, fakat bölüm başına verdikleri 300-500 lira otel ve yemek masrafına bile yetmiyor. Aslında bizim bölgemizde çekimler yapılsa her şey ucuz. Yapımcılar ve oyuncular daha çok kazanır, ancak bölgede yaşanan savaş insanları bölgeye yaklaştırmıyor” diye yakındı.

‘BARIŞ İLE SİNEMA SEKTÖRÜ CANLANIR’

Bölge ekonomisinin gün geçtikçe kötüye gittiğini vurgulayan Felhan, ilerlemiş yaşına rağmen geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olduğunu söyledi. Tespihten günlük 20 ile 30 TL arasında kazanabildiğini belirten Felhan, "Hiç satış yapmadığım günler de oluyor. Anlayacağınız kazandığım para mutfak masraflarına dahi yetmiyor, ancak elimden başka bir şey gelmiyor” dedi. Oyunculuğun yanı sıra aynı zamanda bölgeye gelen yerli ve yabancı fotoğrafçılara foto modellik yapan Felhan, savaştan kaynaklı fotoğrafçıların da bölgeye gelmediğini ifade ederek, “Sinema sektörünün tekrardan canlanması için savaş koşullarının bitmesi ve barış koşullarının oluşması gerekiyor. Umudumu hala kaybetmemişim. Bölgeye barış gelecek ve sinema sektörü o eski canlılığına kavuşacaktır” diye konuştu. 

 

Urfalı Antony Quin: Savaş sinemayı bitirdi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa