Advert
Advert
Advert

TURNALI`DAN İSTANBULUN FETHİ MESAJI

Akparti 26. Dönem Şanlıurfa Milletvekili Aday Adayı ve Turna İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turnalı İstanbul'un Fethinin yıldönümü sebebiyle mesaj yayımladı.

TURNALI`DAN İSTANBULUN FETHİ MESAJI
TURNALI`DAN İSTANBULUN FETHİ MESAJI Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA 


Akparti  26. Dönem Şanlıurfa  Milletvekili  Aday Adayı ve Turna İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turnalı  İstanbul'un Fethinin yıldönümü sebebiyle mesaj yayımladı.
Turnalı ,Tarih boyunca defalarca kuşatılan Üstad Necip Fazıl’ın ifadesiyle “ Gecesi sümbül, Türkçesi bülbül kokan” Şehr-i Azam İstanbul’u fethetmek Sultan İkinci Mehmet’e nasip olmuş ve Fatih unvanını da alan Sultan Mehmet İstanbul’u fethederken aynı zamanda bir çağı açıp diğer bir çağı da kapatmıştır. Genç yaşına rağmen böylesine ciddi bir başarıyı gösteren Fatih Sultan Mehmet, gerek yöneticiliği gerek sanata olan ilgisi gerekse adaleti ile örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Merhum Arif Nihat Asya’nın “Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın. Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.! “ dizelerinde de anlattığı gibi bu Fetih bizim gençliğimizin de hiçbir zaman aklından çıkarmaması gereken bir hadisedir. Tarih boyunca bizim ecdadımız hiç kimseyi dininden, dilinden, ırkından dolayı yargılamamış, Yaradılanı Yaradan’dan ötürü hoşgörme felsefesi ile hareket etmiş ve bu doğrultuda her zaman için fetihlerin arka planında gönüllerin fethini esas gaye olarak belirlemiştir. Yine İstanbul’un Fethi adalet, hoşgörü ve barış kelimelerinin insanlık için adeta yeniden tanımlanmasına vesile olmuştur. Fethin sonuçlarından belki de en önemli olanı ise artık Müslümanların bütün uluslararası olaylarda belirleyici bir rol üstlenmiş olmalarıdır. Bu açıdan bakıldığında İstanbul’un Fethi’ni ve Fatih’i belki daha da iyi anlamış oluruz. Müslümanların belirliyici rol üstlenmiş olmaları da aslında bugünkü gösterilen emeğin ve çabanın dayanağının ne olduğunun en açık göstergesidir.
Bu duygu ve düşüncelerle bugün de büyük bir kararlılıkla   Fatih’in izinden giden gençliğin 600. yıldönümü hedefi olan 2053 yılının sıradan bir hedef  olmadığını belirtirken İstanbul’un Fethi’nin 564. yıldönümünü kutluyor, bu eşi benzeri olmayan dünya şehrini bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerleri olmak üzere bütün ecdadımızı da bu vesileyle bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

TURNALI`DAN İSTANBULUN FETHİ MESAJI
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı