Advert
Advert

Suriyeli öğretmenler Türkçe öğretimi dersi alacak

ŞANLIURFA’da Harran Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine katılması için 524 öğretmene yabancı dil olarak Türkçe öğretimi verecek.

Suriyeli öğretmenler Türkçe öğretimi dersi alacak
Suriyeli öğretmenler Türkçe öğretimi dersi alacak Admin
Bu içerik 951 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü ve Harran Üniversitesi arasında Türkçe öğreticilerine yönelik düzenlenecek olan eğitim programı protokolü törenle imzalandı. İmza törenine Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Rektör Yardımcıları ve öğretim görevlileri katıldı. Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunda Milli Eğitim Bakanlığının faaliyetleri kapsamında eğitim programları düzenlediklerini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan; “Bu yaptığımız hizmetler devletimizin politikasıdır. Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonu, Türkçe öğrenmeleri ve bizim sistemimize bizim öğrencilerimizle birlikte eğitim görmeleri çok stratejik değer taşıyan bir politikadır. Biz bu çalışmayı öğretmenlerimizle yürütüyoruz. Öğretmenlerimizin de bu çalışmayı azami desteklemelerini arzu ediyoruz. Ülkemizdeki okullarda görev yapan Suriyeli öğretmenlerin de Türkçeyi öğrenmeleri lazımdır. 762 öğretmenimiz bu kurumlarda hizmet veriyor. Ama Türkçe eğitimi biraz daha ayrı bir eğitim istiyor" dedi.

Eğitimden sorumlu kurumlar olarak, Suriyeli çocukların eğitimleri için birlikte girişimlerde bulunduklarını söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın; “Üniversitemiz bünyesinde 1300 civarında Suriyeliye, birkaç kur şeklinde Türkçe eğitimi verdik. 750 öğrenci halen eğitime devam ediyor. Bu arkadaşlarımız belli bir seviyeye gelebilecek kadar Türkçe öğreniyorlar. Biz iyi bir Türkçe eğitim programı hazırlayıp, öğretmek için kolları sıvadık. Madem bizim ülkemizde belli bir süre daha kalacaklar. Türkçeyi iyi öğrenebilecek seviyede eğitim almaları gerekiyor” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından protokol imzalandı. İmzalanan protokolle 524 Türkçe öğreticisi “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi” konusunda toplamda 60 saatlik eğitim alacaklar.

 

Suriyeli öğretmenler Türkçe öğretimi dersi alacak
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Yazar ve Senarist Tarık Tufan Şanlıurfa İYC’de
Yazar ve Senarist Tarık Tufan Şanlıurfa İYC’de
şanlıurfa urfa