Advert
Advert

Trump kararını verdi! Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu...

Hürriyet ABD Başkanı Trump, kömür endüstrisinde istihdamı artırmak için ülkesinin imzasını geri çekme vaadinde bulunduğu 2015 tarihli Paris İklim Anlaşması’ndan ayrıldıklarını açıkladı. Trump, “ABD’yi cezalandıran bir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz” dedi.

Trump kararını verdi! Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu...
Trump kararını verdi! Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu... Admin
Bu içerik 320 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


 

Trump kararını verdi Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu
ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceklerini açıkladı. Trump, seçim kampanyasında, 2015 yılında Obama başkanlığı döneminde imzalanan anlaşmadan ABD’nin imzasını geri çekmeyi vadetmişti. ABD Başkanı Trump, “Amerika’yı ve Amerikan vatandaşlarını korumak için, ABD Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceğiz” dedi. Ülke içinden ve uluslararası toplumdan gelen ABD’nin anlaşma içinde kalması yönündeki çağrıların aksine Trump, “ABD’yi cezalandıran bir anlaşmayı kabul etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Trump, sözlerine Manila’da ‘terör saldırısı’ olarak değerlendirilen gelişmeyi yakından takip ettiğini belirterek söze başladı. Paris İklim Anlaşması’nın, ABD’nin çıkarlarına zarar verdiğini söyleyen Trump, “ Amerikalı şirketlere, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha adil şartlar sunan bir anlaşma için müzakerelere başlayacağız” dedi. Trump, “Paris Antlaşması, iklim değişikliği mücadeleyle değil, diğer ülkerin ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazanmasıyla ilgili bir anlaşma” şeklinde konuştu.

ÇİN: UYGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Avrupa Parlamentosu’nun eski Başkanı Martin Schulz, Trump’ın açıklamasıyla ilgili olarak, Twitter hesabından “İklim anlaşmasından çekildiğiniz gibi iklim değişikliğinden de çekilemezsiniz Sayın Trump. Gerçeklik sizin geçiştirdiğiniz başka bir siyasetçi değil” dedi.


Trumpın iklim anlaşması kararına Obamadan sert tepki: Bir avuç...
Trump'ın iklim anlaşması kararına Obama'dan sert tepki: Bir avuç...
Almanya’da temaslarda bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, karar açıklanmadan önce, iklim değişikliğiyle mücadelenin ‘küresel bir konsensus’ olduğunu söyledi. Li, “Çin, adım adım 2030 hedeflerine ulaşmak için Paris Anlaşması’nda verdiği taahhütleri yerine getirmeye devam edecek. Tabii bunu diğerleriyle işbirliği içinde yapmayı umuyoruz” dedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ise “Diğer ülkelerin pozisyonları değişse bile sürdürülebilir kalkınma modeli uygulamaya devam edeceğiz” diyerek, “ABD’nin kararı ne olursa olsun iklim değişikliğinde Avrupa Birliği ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuşmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov da anlaşmanın uygulamasının kilit önemdeki imzacı devletler olmadan etkili olmayacağını kaydetmişti.

ABD, ANLAŞMADAN ÇEKİLEN 3. ÜLKE

Fransa'nın başkenti Paris'te 12 Aralık 2015'te yapılan 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21), üzerinde anlaşma sağlanan metin konferansa katılan ülkelerin delegeleri tarafından onaylanmıştı. Anlaşma, 22 Nisan 2016'da BM Genel Merkezi'nde ABD, Çin ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 190'dan fazla ülke tarafından imzalanmıştı.

ABD, Nikaragua ve Suriye'den sonra anlaşmadan çekilen 3. ülke oldu.

Trump kararını verdi! Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu...
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa