Advert
Advert

Şanlıurfa’nın Şanlı Kuşlarını Özbey Anlattı

Şanlıurfalı olan Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yusuf Özbey Muhabirimiz Abdullah Yiğit `e Şanlıurfa `nın Şanlı kuşları hakkında özel bilgiler verdi.

Şanlıurfa’nın Şanlı Kuşlarını Özbey Anlattı
Şanlıurfa’nın Şanlı Kuşlarını Özbey Anlattı Admin
Bu içerik 926 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABDULLAH YİĞİT-ŞANLIURFA –ÖZEL HABER 


Şanlıurfalı olan Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yusuf Özbey Muhabirimiz Abdullah Yiğit `e Şanlıurfa `nın Şanlı kuşları hakkında özel bilgiler verdi.
Özbey , Şanlıurfa, medeniyetler beşiği buram buram tarih kokan çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış kadim kent. Şanlıurfa bugüne kadar kültürü,tarihi,sıra geceleri ve yemekleri ile sıkça gündeme geldi. Bugüne kadar Şanlıurfa’nın sahip olduğu bir başka değer pek fazla gündeme gelmedi. Şanlıurfa biyolojik çeşitliliği ile Türkiye’de hatırı sayılır bir konumda. Türkiye’de görülen tek kobra çeşidi olan Çöl Kobrası diğer adı ile Mısır kobrası Şanlıurfa Bozkırlarında yaşıyor, ayrıca boyu 1,5 metreye kadar ulaşan Çöl varanı ve geceleri aktif olan leş ile Beslenen Afrikada görmeye alışkın olduğumuz Çizgili Sırtlan ve Ceylan gibi daha bir çok türden canlı.
Özbey, Şanlıurfa aynı zamanda 300’e yakın türden kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönü ile adeta kuş cenneti olan Şanlıurfa bir çok nadir Türün Türkiye hatta Avrupa `da görülebileceği tek şehir. Özellikle Birecik ilçesinde Bulunan Kelaynak, Akyanaklı, Arapbülbülü ve Çizgili İshak kuşu , Şanlıurfa bozkırlarında üreyen Kılkuyruk Bağırtlak, her yıl Kazakistan ile Arap yarım adası arasında göç ederken Ceylanpınar `da mola veren Sürmeli kızkuşu,yine Şanlıurfa Bozkırlarında Üreyen Büyük kızkuşu,Yeşil arıkuşu , Çöl koşarı , Şanlıurfa da kışı geçiren Ak kuyruklu kızkuşu ve kızılkuyruklu Örümcek kuşu başlıca sayabileceğimiz türler. 

Şanlıurfalı olan Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yusuf Özbey vaktinin boş kalan kısmını bu türleri fotoğraflamaya adamış bir doğa sevdalısı. Şanlıurfa `da çektiği bir çok fotoğraf ile adeta parmak ısırtan Özbey’in yerli ve yabancı bir çok takipçisi var. Çektiği harika fotoğraflarla doğa severleri kendine hayran bırakan Özbey kuş fotoğrafçılığına kuş gözlemleyerek başlamış. Kuş fotoğrafçılığındaki idolü ise geçtiğimiz yıl vefat eden Atlas Dergisi fotoğrafçılarından Cüneyt Oğuztüzün dür. Oğuztüzün ile olan anısını anlatan Özbey ; onunla lise yıllarında tanışmış. Kendisine dergi için bir haber yapmak üzere geldiği Birecikte 1 hafta boyunca eşlik etmiş özel bir kuş türü olan Puhu kuşunu bulmasında ve çekimlerinde ona yardımcı olmuş ve böylece kuşlara olan tutkusu başlamış. Özbey’in babasıda yıllarca Birecikte koruma altında olan Kelaynak kuşlarına bakmış ve ordan emekli olmuş. 
Yusuf Özbey  Kültür ve İnanç turizminin başkenti konumunda olan Şanlıurfa’nın sahip olduğu biyolojik çeşitlilik özellikle kuş çeşitliliği açısından ele alındığında Doğa turizmininde önemli kentlerinden olabileceği bu konuda yerel yönetimlerin ve STK’ların yapacakları tanıtım çalışmalarında elindeki arşivi seve seve hiçbir ücret talep etmeden vereceğini belirtti.  “ yeter ki Şanlıurfa sahip olduğu bu çeşitliliği korusun ve bizden sonraki nesillere de aktarsın  bu konuda üzerime düşen ne varsa yapmaya hazırım. Ayrıca sizler aracılığı ile avcı dostlarıma seslenmek istiyorum lütfen silahı bırakıp fotoğraf makinesi alsınlar ve doğaya çıkıp öldürmek yerine canlıları ölümsüzleştirsinler” dedi.
İşte sizlere  bir birinden güzel ve tamamı Şanlıurfada çekilmiş yaban hayatı Fotoğrafları.

Şanlıurfa’nın Şanlı Kuşlarını Özbey Anlattı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
şanlıurfa urfa