Advert
Advert

Stadyumdaki çimlerin yanmaması için perdeli önlem

ŞANLIURFA'da hava sıcaklığının 40 dereceye yükselmesi üzerine 30 bin kişilik stadyumdaki çimlerin sıcaktan yanmaması için Türkiye'de ilk kez uygulanan perdeleme sistemiyle önlem alınıyor.

Stadyumdaki çimlerin yanmaması için perdeli önlem
Stadyumdaki çimlerin yanmaması için perdeli önlem Admin
Bu içerik 1007 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sancaktar Mahallesi’nde bulunan 30 bin kapasiteli eski ismi 'GAP Arena' olan 11 Nisan Stadyumu çimlerinin güneşten yanmaması için farklı bir metot denendi. Seracıların kullandığı çadırlardan yapılan perdeleme sistemi, sabah güneş doğarken ip yardımıyla perde, zemin üzerine gerdiriliyor. Akşam perde yeniden açılıyor. Uygulanan bu sistemle stadyumdaki çimlerinin sıcaktan yanması önleniyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hasan Keşküş, Türkiye’de ilk defa kullanılan bir sistemle çimlerin yanmasına engel olacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Şanlıurfa’da sıcaklar çok üst seviyede. Geçmiş dönemlerde zemin cimleriyle ilgili çok ciddi sıkıntılar olmuştu. Sıcaklardan dolayı stadyumun çimleri iki defa yanmıştı. Bu yüzden kamu tesisi ciddi bir zarara uğramıştı. Biz de bu yıl bu sıkıntıyı yaşamamak adına ekibimizle birlikte bu konu üzerinde kafa yorduk. Şanlıurfa’daki çadırcı ve demirci ustalarının fikirleri bize ışık verdi. Böyle seyyar bir sistem kurduk. Bu sistemin Türkiye’de ilk olduğunu düşünüyorum. Seralarda kullanılan çadırları halatlar yardımıyla bir perdeleme sistemiyle cim zeminin üzerine gerdik. Yüzde 90- 95 oranında güneş ışınlarını çekiyor. Yine yeteri dereceden güneşten alınan mineralleri çimlerimiz alınıyor. Sabah sulama yapıldıktan sonra arkadaşlarımız manüel bir sistemle perdeleri gerdirerek çekiyorlar. Güneş batınca tekrar perdeler açılıyor. Bu sistem sayesinde bu yıl çimlerimizin zarar görmeyeceğini umut ediyoruz."

 

urfaspor şanlıurfaspor lig küme haberi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa