Advert
Advert

Veteriner Sağlık Teknikerlerine Neden Kadro Vermiyor

T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında mekik dokuyan ve alan tanımları iyice belirsiz hale gelen bölüm mezunu gençlerin bitmek bilmeyen mağduriyetleri ne zaman son bulacak?

Veteriner Sağlık Teknikerlerine Neden Kadro Vermiyor
Veteriner Sağlık Teknikerlerine Neden Kadro Vermiyor Admin
Bu içerik 3348 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastaneleri ve özel hastanelerde çalıştırılmak üzere öğrencilerine eğitim veren, ayrıca evcil ve çiftlik hayvanlarının sağlıklarının korunması,beslenmeleri, yetiştirilmeleri ve ıslah edilmeleri çalışmalarında görev alacak teknik bilgi ve beceriye de sahip kişileri yetiştirmek üzere kurulmuş bir bölümdür. 

 

  Bu bölüm mezunlarına 25.08.2011 tarihli 28036 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan laboratuvar yönetmeliği kapsamında çalışma izni verilmiştir. Bu kapsamda, bölüm mezunlarına, halk sağlığı laboratuvarlarında, devlet hastaneleri veya özel hastanelerde bir (1) yıl staj ya da çalışma zorunluluğu da getirilmiştir. Ancak 2012 yılında yapılan yönetmelik değişikliği sonucu bu bölüm mezunlarının “teknikerlik” unvanları geri alınmış, atama oranları önemli oranda azaltılmış, neredeyse alandan atama yapılmaz bir noktaya gelinmiştir. 

 

  Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü mezunlarının sayısının yaklaşık 20.000 (yirmi bin) civarında olduğu belirtilmektedir.Mezun sayıları her yıl artmakla birlikte, hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında çalışma imkânları ciddi oranda kısıtlı hale gelmiştir. 

 

  T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında mekik dokuyan ve alan tanımları iyice belirsiz hale gelen bölüm mezunu gençlerimiz büyük bir ümitsizlik içerisindeler. Bölüme girdiklerinde sahip oldukları hakların mezun oldukları süreçte ellerinden alınmasını esefle karşılamaktalar. 

 

  Özellikle 2012 yılında yapılan düzenlemelerle Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü mezunlarının devlet kurumlarında çalışmaları neredeyse imkânsız hale getirilmiş; buna rağmen devlet hastaneleri ve üniversiteler, farklı alanlardan laborant alımlarına devam etmişlerdir ve etmektedir.. 

 

  Gençlerimiz diğer bölümlerde olduğu gibi yeterli oranda kadro talebinde bulunmaktalar. Ayrıca özel sektördeki çalışma engellerinin ortadan kaldırılması, unvanlarının tanımlanmasını talep etmektedirler.

URFA KADIN SAĞLIK HABERİ ŞANLIURFA TYÜRKİYE
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
EN ÇOK OKUNANLAR     2017-06-10 Haberin EN ÇOK OKUNANLAR da hafta ve ay birincisi olması gerekiyor admin.
besra     2017-06-08 Yillarca magdur edildik artk hakkimiz olan kadroyu istiyoruz #500laborantveterinerteknikeri
Kadriye     2017-06-08 Bakanimizin artik harekete gecmesini istiyoruz. artik bizimde sesimizi. Duysun. Emeklerimizin karslgni wersin bize
VETERİNER SAĞLIK TEKNİKER     2017-06-08 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkezi ve sözleşmeli personel istihdamlarında yıllardır görmezden gelinen ve ataması yapılmayan Veteriner Sağlık Teknikerlerine büyük oranda yer verilmesini istiyoruz. Aldığımız eğitim, bilgi ve becerilerimizle halkımıza doğrudan hizmet etmek istiyoruz. Yetişmiş insan gücünün doğru, yerinde ve zamanında kullanılması ülke menfaatinedir. #VeterinerSağlıkTekniker
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa