Advert
Advert
Advert

Turistler Birecik’te daha uzun süre konaklayacak bir proje

Turizm şehri olma yolunda önemli adımlar atan Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde, asırlara meydan okuyan Birecik Kalesinin etrafında kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.Turistler Birecik’te daha uzun süre konaklayacak

Turistler Birecik’te daha uzun süre konaklayacak bir proje
Turistler Birecik’te daha uzun süre konaklayacak bir proje Admin
Advert

Birecik Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla turistlerin ilçede daha uzun süre konaklaması amaçlanıyor.

 

Etrafı çarpık yapılardan arındırılan Birecik Kalesi, çalışmalar tamamlandığında yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline gelecek. Turistler, yakında teleferikle de ulaşımın sağlanacağı kaleden, Fırat’ın eşsiz güzelliğini çok daha nezih bir ortamda izleme imkanı bulacak.

 

Birecik’in tarihi ve doğal güzelliklerini ortaya çıkararak, ilçenin turizmden hak ettiği payı almasını hedefleyen ve bu yönde büyük çaba harcayan Birecik Belediye Başkanı M. Faruk Pınarbaşı, kalenin etrafındaki bütün ev ve dükkanların kamulaştırma çalışmalarına, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında devam edildiğini bildirdi. Kamulaştırma tamamlandığında, Birecik Kalesinin tüm güzelliği ve ihtişamıyla ortaya çıkarılacağını ifade eden Pınarbaşı, “Kalenin etrafında oyma mağaralar var. Bu mağaralardaki odun satıcılarını da çıkarıyoruz. Orada geniş bir alan açarak, restoran ve kafe türü, turistlerin zaman geçirebileceği mekanlar yapmak istiyoruz” dedi.

 

Belediyeye ait yapılar da yıkılıyor

 

Bölgede belediyeye ait yapıların da yer aldığına dikkati çeken Pınarbaşı, “Bu yapılarda bulunanlara da tebligat çıkardık. Oraları da yıkacağız. Belediyemiz için büyük bir gelir kaybı olacak ama bizim amacımız gelir değil. Biz o alanı hem yeşil alan hem de otopark alanı yapacağız. Kaleye çıkacak bir yolumuz yok. Burayı yaptığımız zaman kaleye çıkma imkanı olacak. Tur obüsleri ile gelen konuklar kafe ve restoranlarda kahvaltısını yapıp çay ve kahvelerini yudumlayabilecek” diye konuştu.

 

Tarihi Kervansaray ortaya çıkarılıyor

 

Belediye Başkanı M. Faruk Pınarbaşı, Birecik’e gelen turistlerin genellikle kelaynakları gördükten sonra Halfeti’ye hareket ettiğine işaret ederek, “Birecik Kalesinin çevresini düzenliyoruz. Buraları yaptıktan sonra bizim tarihi bir kervansarayımız var, eski arasa dediğimiz. O bölgeyi de ortaya çıkaracağız. O zaman turist gelip kaleyi gezecek, otantik, fantastik demirci pazarını, ahşap işleri yapan marangoz pazarını gezecek, buraya ait yöresel işleri görecek. Eski Arasa’dan kurutmalık mutfak malzemelerini alacak. Yani bu projelerimiz tamamlandığında Birecik’i gezmiş, muhakkak bir şeyler almış olacak. Dolayısıyla ilçe ekonomisine canlılık gelecek” ifadelerini kullandı.

birecik türist konaklama haber urfa turizim haberleri
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya’da Direksiyon başında, yarı çıplak halde ölü bulundu
Konya’da Direksiyon başında, yarı çıplak halde ölü bulundu
İnşaat alanında iki işçi toprak altında kalan işçiler yaralandı
İnşaat alanında iki işçi toprak altında kalan işçiler yaralandı