Advert
Advert
Advert

YAZAR: SULAMA ÜCRETLERİNDE ADALETSİZLİK VAR

Çiftçilerin hakkını savunarak sürekli gündemde olan Çiftçi Mahmut Yazar, sulama birliklerinin keyfi uygulamalar uyguladığını iddia ederek, bu düzene son verilmesini istedi.

YAZAR: SULAMA ÜCRETLERİNDE ADALETSİZLİK VAR
YAZAR: SULAMA ÜCRETLERİNDE ADALETSİZLİK VAR Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GAP bölgesinde tarımın kendi kaderine terk edildiğini öne süren Yazar, hükümetin tarım kurumlarının üzerinde hiçbir denetimi olmadığını iddia etti. Sulama birliklerine olan tepkisini dile getiren Yazar, yaptığı açıklamada, "Şanlıurfa'da onlarca sulama birliği bulunuyor, sulama birliklerinin her birisi farklı sulama ücretleri belirliyor.  Sulama birliklerinin Anayasa'daki üretimde eşitlik fırsatı yasasını ihlal ediyor. Sulama birliklerinin denetim altına alınması lazım" diye konuştu.

 

Yazar, açıklamasının devamında,  Harran'da sulanan arazinin sulama ücreti dönüm başı 40 TL, bizim bağlı olduğumuz  Tatarhöyük sulama birliğindeki sulama ücreti dönüm başı 160 TL. Bu adaletsizliğe son vermek gerekiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik'i bu  anlamda göreve davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Bütün ürünlerde aynı sulama ücretinin alınması gerektiğini belirten çiftçi Yazar,  "tamamen adaletsizce bir zulme dönüşen sulama birliklerinin sulama ücretleri Meclis gündemine taşınması gerekiyor.  Bu anlamda Şanlıurfa milletvekillerini göreve davet ediyorum ve halka kulak vermelerini ıstiyorum.  Pamuk eken de  mısır eken de sebze eken de aynı sulama ücretlerine tabii tutuluyor. Tamamen haksızlık yapılıyor. Ben domates biber patlıcan ekerek teknik bir tarım yapıyorum. Damlama sulama ile sebzelerimizi suluyoruz.  Haftada bir damlama sistemi ile sulama yapıyorum. Ne yazıkki yağmurlama sulama ile pamuk eken mısır eken çiftçilerimizle aynı sulama ücreti ödüyorum. Hükümetin çiftçilerimizi teknik bir tarım yapmaları konusunda sürekli teşvik etmesi gerekiyor. Ancak karşılaştığımız sulama ücretleri teknik tarım yapılmasına engel oluyor. Hükümetin derhal sulama birliklerini gündemine alması yada muhalefet partilerinin Meclis gündemine taşıması lazım " dedi.

Yazar konuşmasının devamında  "sulama birliklerinin gelir ile giderleri birbirini karşılamıyor. Elektrik giderlerinin çok yüksek olması sulama birliklerinin sürekli DEDAŞ'a borçlu olmasına neden oluyor. Sürekli su kesintileriyle karşılaşıyoruz. Bu yüzden verim alamıyoruz.

 

Artık diğer giderler bir yana  mazot gübre ilaç tohum fiyatlarının tavan yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Tarımda sürekliliğin olması için  hükümetin bir an önce bu sorunları gidermesi gerekiyor. Çünkü artık çiftçilerimizin dayanacak gücü kalmadı. Neredeyse bütün çiftçiler borç batağında. Bu yüzden de çoğu çiftci araziyi satmak zorunda kalıyor." Diye konuştu.

çiftçi mahmut yazar gap bölgesi çitftçi sorunu haberi urfa şanlıurfa haberler
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit