Advert
Advert

Şanlıurfa da Yetkililer burayı görmemezlikten geliyorlar

Geçtiğimiz günlerde Sancaktar mahallesinde bulunan derenin sorununu gündeme getiren gazetemiz, bu kez de Beykapısı mahallesinde bulunan derenin pis koku yaydığı yönündeki şikâyetleri değerlendirmek üzere bölgeye gitti.

Şanlıurfa da Yetkililer burayı görmemezlikten geliyorlar
Şanlıurfa da Yetkililer burayı görmemezlikten geliyorlar Admin
Bu içerik 957 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İ.Halil Altundağ/ Beykapısı mahallesinde bulunan derenin içine atılan çöpler temizlenmeyince pislik yuvası oldu. Buna öfkeli olan bölge sakinleri ise bu dere şu an bu semte değil de Karaköprü ya da Yenşehir’de olsaydı bu şekilde bırakılmazdı diyerek, insan sağlığını tehdit eden bu tabloya, bir an önce önlem alınmasını gerektiğini vurguladılar.

 

Merkez Eyyübiye ilçesi ile Haliliye ilçesinden kesişip birçok mahalle ve kent merkezinin içinden akan derede su yerine pislik akıyor. Suların çekilmesiyle birlikte çöp yığınlarının oluştuğu dere, hastalıklara davetiye çıkarıyor ve etrafa oldukça kötü kokular yayıyor.

 

Söylenecek hiçbir şey kalmadı

 

Duruma ilişkin olarak gazetemize açıklamada bulunan mahalle sakinlerinden Mehmet Tan, “Bu dere Karaköprü’de olsaydı bu halde bırakılmazdı çünkü orası zengin kesim, söz konusu burası gariban kesim olduğu için kimse ilgilenmiyor. Söylenecek hiçbir şey kalmadı artık” dedi.

 

Gitsinler Karaköprü gibi zengin kesimlere hizmet versinler

 

Derede oluşan pis kokular nedeniyle sinek ve haşerelerin olduğunu söyleyen ve dere kenarında oturan Ahmet Demir, “Yetkililerimiz bu dereyle ilgili çalışmalar hakkında sürekli bizi oyalıyorlar.  Bu dereyle ilgili çalışma yapacaklarına zere kadar inancımız kalmadı. Gitsinler Karaköprü gibi zengin kesimlere hizmet versinler” şeklinde konuştu.

 

Yetkililer burayı görmemezlikten geliyorlar

 

Yetkililere soruyoruz; ‘Bu dere Karaköprü ya da Yenişehir’de olsaydı bu şekilde kalır mıydı?’ diyen Talip T., “Karaköprü ya da Yenişehir’de ki insanların yaşayış tarzları ile yaşadığımız semte ki insanların yaşayış tarzları birbirinden farklı olduğu için zaten görmüş olduğunun gibi bu derenin içler acısı halinden kendini belli ettiriyor. Kısacası burası göz ardı edilmiş, yetkililer burayı görmemezlikten geliyorlar. Fazla söze gerek yok, gerçekler zaten göz önündedir. Konuşuruz, tartışırız fakat önemli olan bunu birilerinin görmesidir” mesajlarını verdi.

 

Gündüz sinekten geçilmiyor, gece kurbağa sesinden uyunmuyor

 

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ıslah çalışmasının ardından bir daha derenin temizlenmediğini öne süren mahalle sakinleri ise, derenin çöp yuvası haline gelmesine isyan etti. Dere kenarında dükkanları bulunan esnaf ise, “Gündüz sinekten geçilmiyor, gece kurbağa sesinden uyunmuyor. Derenin bu görüntüsü peygamberler şehri olan Şanlıurfa’ya yakışmıyor. Bu konuda şikayetimizi belediyeye ve ilgili yerlere ilettik. Ancak hiçbir önlem alınmadı. Dere pislikten geçilmiyor. Vatandaşların da derenin temizliğine dikkat etmesi gerekir” diyerek tepki gösterdi.

 

Acil müdahale gerekiyor

 

Derede ki kirliliğin çevrede yaşayan insanların sağlığını tehdit ettiğini kaydeden kadınlar, “Yaz aylarında suların azalmasıyla dere çöp yığınağı ve hastalık yatağı haline geldi. Deredeki çöplerin çürümesiyle etrafa kötü koku yayılıyor, bu dere insanların nefes almasını zorlaştırıyor. Bu kirli sularda yaşayan ve temas eden hayvanlar çevreye hastalık bulaştırma tehlikesi taşıyor. Derenin suyunun sulamada kullanılması ise kirliliğin bitki ve sebzelere bulaşmasına, sonuçta da insanlarda bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarına sebep oluyor. Hem kirliliğin giderilmesi hem de sebeplerin ortadan kaldırılması konusunda acil müdahale gerekiyor” diye konuştu.

 

Camları açmaya korkuyoruz

 

Derede, kurbağa pislikleri, yosunlar ve vatandaşlar tarafından atılan çöpler bölgeye yoğun bir koku yayarken çevre sakinleri durumdan şikayetçi. Bir vatandaş tüm gün boyunca çeşitli kokulara maruz kaldığını anlatarak, “Tüm gün boyunca çeşitli kokulara maruz kalıyoruz. Camları açmaya korkuyoruz. Dere oldukça fazla pis koku yayıyor. Yaz geldi ancak cam, kapı ve pencere henüz açamadık” diye konuştu.

 

Dereye atılan hafriyat atıkları ve çöpler de ayrı bir sorun teşkil ediyor. Çevrede yer gecekondu yapılarının da dere kenarında yer alması, gecekondularda yaşayan vatandaşların sağlığını tehlikeye atıyor. Dere kenarında ayrıca güvenlik önlemlerinin olmaması gelecekte yaşanacak tehlikelerin de habercisi. Demir ve ya alüminyum korkuluğun olmadığı dere kenarında yay yolunu kullanan vatandaşların düşebileceği gözlendi. Ayrıca bölgede uyarı levhaları ve bilgi tabelaları da yer almıyor.

kaynak:damgagazetesi.com

şanlıurfa halilye dereler kokuyor haber
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa