Advert
Advert

Manisa'da hastaneye kaldırılan askerler için son açıklama Bakan'dan

ANKARA Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa’da hiç yemek yemediği halde etkilenen askerlerin de olduğunu belirterek, “Oradaki hem doktorlar ve yetkililerden aldığım bilgiler dahilinde, hiçbir ihtimalin dışlanmadan çalışmaların yapılması gerektiğine karar verdik. Sadece yemekten zehirlenenler vakası olarak değerlendirmiyoruz, tüm ihtimalleri hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz” dedi. Bakan şirketin bundan sonra gireceği tüm ihalelerde, bütün kamuda yasaklı hale geleceğini söyledi. Konuyla ilgili MHP, CHP ve HDP'den açıklamalar geldi. MHP'li Akçay, "Acaba söz konusu firmanın sadece Manisa'daki yemek ihalesi mi iptal edildi, yoksa diğer yerlerdeki sözleşmeleri de iptal edildi mi? Çünkü, bu firma bir çok askeri kuruma yemek veriyor. Olay çok vahimdir, unutulacak, geçiştirilecek bir olay değildir" dedi. CHP'li Gök ise "Bu şirket kimindir, arkasındaki güçler kimdir" dedi. Bugün askerlere Manisa Büyükşehir Belediyesi yemek çıkarttı.

Manisa'da hastaneye kaldırılan askerler için son açıklama Bakan'dan
Manisa'da hastaneye kaldırılan askerler için son açıklama Bakan'dan Admin
Bu içerik 612 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Manisada hastaneye kaldırılan askerler için son açıklama Bakandan

Manisa’da akşam yemeği sonrası 731 askerin zehirlenme belirtileriyle tedaviye alınması sonrasında, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, Ankara merkezli olduğu belirtilen Rota Yemekçilik A.Ş.’nin Manisa birimi görevlileri gözaltına alınmıştı. Bugün iktidar ve muhalefetin gündeminde de askerlerin rahatsızlanması var.

 

Manisa'daki asker zehirlenme vakalarıyla ilgili TBMM Genel Kurulu’nu bilgilendiren Bakan Işık şunları kaydetti:

 

* Yemediği halde etkilenenler var, tüm ihtimalleri hesaba katıyoruz

* Hayati tehlikesi olan asker yok

* Yemek pişirme sonlandırıldı, hazır yemek paketi uygulamasına geçildi

* Firmanın sözleşmesini fesih ettik

* Kışlaya beş hafta asker alınmayacak, bütün altyapı gözden geçirilecek

* Depremler var, acaba yeraltı sularından buraya karışma mı var bakacağız.

 

 

O yemek firmasının 21 personeli gözaltında

O yemek firmasının 21 personeli gözaltında

OTOPSİ RAPORU BEKLENİYOR

“İlk zehirlenme vakası 23 mayıs 2017 tarihinde akşam yemeğinde görüldü. Bu yemekte toplam 5 bin 820 askerimizden 1047 tanesinin yediği yemekten etkilendiğini biliyoruz. 1047 askerimizin 209 tanesi hastanelere sevkedildi. Bu askerlerimizden Hüsnü Özen hayatını kaybetti. Hayatını kaybetme sebebi henüz otopsi raporu kesinleşmediği için resim olarak açıklanmamakta. Bu otopsi raporu geldikten sonra kesin ölüm sebebi ortaya çıkacak. Burhan Güvenen yoğun bakımda olan askerimiz, tedavisi devam ediyor. Hayati tehlikesi yok. Olayın hemen ardından gerek idari, gerekse adli tahkikatı başlatıldı. Yapılan incelemeler sonucunda o gün akşam yemeğinde verilen hindi etinde salmonella bakterisi tespit edildi. Bunun üzerine firmanın yemek ihalesinin fesih edilmesi süreci başlatıldı ve bu sürecin sonucunda fesih yazısı, 16 Hazian 191 sayılı belgeyle Bakanlığımızdan hem ihaleyi yapan bölge tedarik başkanlığına hem de birlik komutanlığımıza gönderildi. Bu vakadan hemen sonra da birlikteki yemek kontrol teşkilatının mensupların tamamı da değiştirildi.

 

Manisada gıda zehirlenmesi geçiren 731 asker için Validen açıklama

Manisa'da gıda zehirlenmesi geçiren 731 asker için Vali'den açıklama

DIŞ ETMENLER DE OLABİLİR

Bu olaydan sonra 16 Haziranda, aynı kışlada 69 askerimizin şikayeti oldu ve hemen müşahade altına alındı. Bunların 62’si aynı bölükten olması dikkat çekici. Aynı bölükten olması vakanın sadece yemekten dolayı zehirlenme olmayacağı, dış etmenlerin de olabileceğini ortaya çıkardı. Bu konudaki araştırmalarımızı da sürdürüyoruz. 17 Haziranda verilen akşam yemeğinde batı kışlada bu defa benzer olayla karşılaştık. Bu olayda yemek yiyen 5 bin 420 askerimizin 617’sinin etkilendiği ve 372’sinin hastanelere veya revire sevkedildiğini biliyoruz. Şuan itibariyle dün akşamdaki olaylardan dolayı hayati tehlikesi olan askerimiz yok. Yoğnu bakımda olan da yok sadece tedbir amaçlı müşahade altında tutulan 24 askerimiz var. Bu askerlerimizin de gün içerisinde hastaneden taburcu edilmelerini bekliyoruz. Olayı haber alır almaz hazırlıklarımızı yaptık, Kara Kuvvetleri Komutanımızla Manisa'ya hareket ettik. Birliğin bağlı olduğu EDOG Komutanı da bir ekiple bölgeye hareket etti.

Manisa'da hastaneye kaldırılan askerler için son açıklama Bakan'dan
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere'de patlama yaralılar var
İngiltere'de patlama yaralılar var
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
şanlıurfa urfa