Advert
Advert

Hayvan hakları savunucuları: Katliam yasasını istemiyoruz

İSTANBUL/ URFA- Hayvan Hakları ve Yaşam Hakkı Savunucuları, Hayvan Hakları Koruma Kanunu'nda değişiklik tasarısını protesto ederek, "Katliam yasa tasarısı istemiyoruz” dedi.

 Hayvan hakları savunucuları: Katliam yasasını istemiyoruz
 Hayvan hakları savunucuları: Katliam yasasını istemiyoruz Admin
Bu içerik 1096 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İstanbul'da Hayvan Hakları ve Yaşam Hakkı Savunucuları, Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunda değişiklik tasarısını Kadıköy İskele Meydanı’nda protesto etti. “Katliam yasa tasarısı istemiyoruz”, “Can dostlarımızı sürgüne, hapse, eziyete ve ölüme göndermeyeceğiz” pankartlarının açıldığı eylemde sık sık, “Yaşam hakkı kutsaldır” sloganı atıldı. 

Köpeği ile eyleme katılan bir yurttaşın, üzerinde “Sokak hayvanları için adalet” yazan tişörtün köpeğe giydirmesi yurttaşların yoğun ilgisini topladı. 

‘SÜRGÜN ÖLÜM TASARISI İSTEMİYORUZ’

Katliam yasa tasarısı istemediklerini söyleyen Marmara Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Aslan, değişiklik tasarısını "Sürgün ve ölüm içeren yasa tasarısı" olarak tanımladı. Hazırlanan yasa tasarısında en büyük eksikliğin yasal yaptırım içermediğine vurgu yapan Aslan, “Belediyelerin uygulamaları da Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmalıdır. Şahıslardan hayvanlara, zulüm ve işkencede verilen cezalar ise zaten yeterli biçimde caydırıcı değildir” dedi. 

Sahipsiz sokak hayvanlarının olmadığını dile getiren Aslan, hayvanların sahibinin devlet olduğunu ve Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre de bütün hayvanların korunma hakkının olduğunu ifade etti. Hiçbir hayvanın kaderine terk edilemeyeceğini söyleyen Aslan, “Yaşam hakkı tüm hakların üzerinde korunması gereken en kutsal haktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

YENİDEN ELE ALINSIN 

Kimsesiz Hayvanları Koruma Derneği’nin Urfa temsilciliği de, Haliliye İlçesi Topçu Meydanı'nda tasarıya tepki gösterdi. Basın açıklamasına çok sayıda hayvan severin yanı sıra birçok akademisyende katıldı. Açıklamayı okuyan Kimsesiz Hayvanları Koruma Derneği Urfa il temsilcisi Ayhan Demir, bakanlığın kanunda ki değişiklik tasarısının, katliamlara sebep olmadan çekilmesi ve yeniden hazırlanması gerektiğini söyledi. Tasarının, STK’lar, akademisyenler, veteriner hekim odaları ve baro hayvan hakları komisyonlarının da katılımı ile tekrardan görüşülüp; sokağın gerçeklerine, eko dengeye, vicdani ve insani koşullara uygun olarak yeniden hazırlanmasını isteyen Demir, "Şu an ülke genelinde tüm hayvan severler birlik ve beraberlik içerisinde, sürgün ve ölüm içeren yasa tasarısı ve katliamlara karşı ortak tepkisini ortaya koymaktadır. Siyasi iktidara buradan sesleniyoruz. Taleplerimiz vakit geçirilmeden hayata geçirilsin” dedi.

http://dinews.pw/

 

Hayvan hakları savunucuları: Katliam yasasını istemiyoruz
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa