Advert
Advert

İbadi'den Barzani'ye sert çıkış: Referandum yasal değil tanımayız

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, haftalık basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandum planına değinerek 'Anayasamızda tek taraflı referandum yapma ve ayrılma yetkisi yok. Kürdistan Bölgesi'ndeki referandum yasal değil ve bunu tanımayacağız' dedi. Haydar el-İbadi, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer'i de DEAŞ'tan kurtarma operasyonu için hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

İbadi'den Barzani'ye sert çıkış: Referandum yasal değil tanımayız
İbadi'den Barzani'ye sert çıkış: Referandum yasal değil tanımayız Admin
Bu içerik 615 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


AA:http://www.hurriyet.com.tr/

İbadiden Barzaniye sert çıkış: Referandum yasal değil tanımayız

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandum planına değinerek, "Kürt ve tüm Irak halkının arzusuna saygı duyarız. Ancak anayasada tek taraflı referandum yapma ve ayrılma yetkisi yok. Kürdistan Bölgesi'ndeki referandum yasal değil ve bunu tanımayacağız." ifadelerini kullandı. 

"IKBY içerisinde ciddi kriz var" iddiasında da bulunan İbadi, sözlerinin devamında şunları söyledi: "Kendilerini bu yönde (referandum) ilerlemek konusunda uyarıyorum. Bunun sonucunda (referandum) doğacak tehlike hepimizi etkiler. Herkese diyalog çağrısı yapıyoruz. Eminim ki Kürdistan halkı da referandum için acele etmiyor."  

Başbakan İbadi, Telafer'in terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasına ilişkin olaraksa, "Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma planımız tamamlandı. Kurtarma operasyonuna katılacak ordu gücünün yeniden düzenlenmesi gibi işlemleri yapıyoruz." dedi.

İbadi, gelecek yıl nisan ayında yapılması planlanan genel seçimlere üyesi olduğu Dava Partisi'nden ayrılıp yeni siyasi oluşumla katılacağı iddiasına dairse, "Tüm ülke toprakları kurtarılmadan seçimleri düşünemem. Herhangi bir siyasi parti veya seçim çalışması içerisinde olduğum iddialarını da açıkça yalanlıyorum. Seçimlere katılma niyetim henüz yok." diye konuştu. 

Irak Başbakanı, terör örgütü DEAŞ saldırıları nedeniyle yerlerinden edilenlerin evlerine dönememesi hakkında ise "Sığınmacıların evlerine dönememesi demek DEAŞ başarılı oldu demektir. Bu nedenle dönmeleri için yeni planlarımız var." dedi.

 

IRAKİKÜRDİSTAN BERZANI İBADİ HABERLERİ HABER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa