Advert
Advert

Peşmergeye NATO düzeyinde eğitim

Peşmergeye askeri eğitim sürüyor

Peşmergeye NATO düzeyinde eğitim
Peşmergeye NATO düzeyinde eğitim Admin
Bu içerik 795 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Erbil (Rûdaw) - Koalisyon güçleri bünyesinde başkent Erbil’de bulunan Alman askeri uzmanlar, Peşmerge Güçleri’ne NATO askerleri düzeyinde eğitim veriyor.
 
Rûdaw’a konuşan Alman Yarbay Frank T., koalisyon güçlerinin Peşmerge Güçleri ile işbirliği içinde olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:
 
“Bu tür kursların önemli olduğunu biliyoruz. Kürdistan Eğitim Koordinasyon Merkezi ile özellikle tugay düzeyinde çalışılması konusunda görüştük.
 
Peşmerge ile çalışmak oldukça önemli. Peşmerge subaylarının çok iyi olduğunu görüyoruz. Özellikle tugay ve tabur bünyesinde olanların seviyeleri oldukça iyi.”
 
“Söz konusu eğitim Irak Ordusu’nu da kapsıyor mu?” sorusuna Yarbay Frank, şu yanıtı verdi:
 
“Hiç şüphesiz burada bir eğitmen olarak bulunuyorum. Burada sadece peşmergeyi eğitiyoruz. Bu benim vereceğim karara bağlı değil. Irak kuvvetlerine hangi ulusların eğitim verdiğini bilmiyorum.”
 
Frank T., “Peşmergelerin seviyesi özellikle kursun ardından hayli yükseldi. Onlar çok daha iyisini öğrenecek. Çünkü proje ve personel yönetimi hakkında bilgi edindiler. Bu harika birşey” diye konuştu.
 
“Referandum kararı etkilemedi”
 
Peşmerge Güçleri 14’üncü Piyade Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgeneral Newroz Mızuri ise, eğitime yönelik şunları söyledi:
 
“Tugayımız Alman askeri uzmanlar tarafından 3 aşamalı bir eğitimden geçiyor. İlk aşama, 90 gün olup, şehir savaşı ve uluslararası standartlardaki yeni taktiklerin öğretilmesi.
 
İkinci aşama, taburların eğitimini kapsıyor. Harita bilgisi ve askeri kararların alınması süreci. 3’ncü aşamada ise tugaylara 45 günlük askeri eğitim veriliyor.”
 
Tabur için eğitim süresi 45 gün olurken, tugaylar için ise 90 gündür. Eğitimde Almanya’nın Peşmerge Bakanlığı’na verdiği silahlar kullanılıyor.
 
Korgeneral Newroz Mızuri, “3 yıldır dünyanın en büyük terör grubu IŞİD’le çetin bir savaştayız. Peşmerge Bakanlığı’nın verdiği kararla, her türlü duruma hazırıklı olmamız için moderm şekilde eğitim almamız lazım” dedi.
 
Koalisyon güçlerine yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür eden Mızuri, “Eğitimin bir diğer anlamı da referanduma gitme kararının ardından koalisyonun yardımlarının devam etmesidir” ifadelerini kullandı.
 
Peşmerge Subayı Merwan Ergoşi ise, “Alanlarında başarılı uzmanlar tarafından eğitim alıyoruz. Gördüğümüz eğitim uluslararası standartlarda verilen bir eğitimdir. Bu tür eğitimlerin sürmesini umut ediyoruz” diye konuştu.
 
NATO standartlarında eğitim
 
Yarbay Cebar Xewdani de, eğitime ilişkin şu bilgileri aktardı:
 
“Koalisyon tarafından verilen bu eğitim oldukça iyi bir aşamada. Birçok farklı dalda eğitim veriliyor. Bunlardan biri NATO’nun savaş taktikleri. İkincisi, düşman hedeflerini harita üzerinden belirleme ve kısa sürede müdahale tekniklerini kapsıyor.
 
Peşmerge dünya standartlarında bilimsel bir şekilde askeri eğitim alıyor. Alınan eğitimle, NATO’nun vereceği bir koordinatı peşmergelerimiz çok rahat çözebilecek.”
 
Albay Dilşad, “Oldukça önemli bir eğitimden geçtik. Bilindiği gibi peşmerge güçlü bir orduya doğru gidiyor. Bu tür eğitimlerle daha güçlenecektir” ifadelerini kullandı.
 
Albay Dilşad, “Dünyada vahşi diye adlandırılan IŞİD’e karşı büyük bir savaş verdik. Şükürler olsun ki sınırımızın büyük bölümünde kontrolü sağladık” dedi

 

PEŞMERGE EĞİTİM ABD NATO HABERLERİ IRAK
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da rehine krizinde 2 ölü 12 yaralı
Fransa’da rehine krizinde 2 ölü 12 yaralı
Nevşehir’de F-16 uçağı düştü
Nevşehir’de F-16 uçağı düştü
şanlıurfa urfa