Advert
Advert

küçük yaşta çocuklar İnşaatlarda 12 saat 20 TL çalışıyor

Suriyeli 12-17 yaş aralığındaki çocuklar, ellerinde eldiven ve ayaklarında sarı çizmeleri ile inşaatlarda günde 12 saat 20 TL'ye çalıştırılıyor.

küçük yaşta çocuklar  İnşaatlarda 12 saat 20 TL çalışıyor
küçük yaşta çocuklar  İnşaatlarda 12 saat 20 TL çalışıyor Admin
Bu içerik 834 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2017-Urfa'da mülteci olarak yaşamaya mecbur bırakılan 400 bini aşkın Suriyeli, yetişkin, çocuk denilmeden sömürü kıskacı altında. DAİŞ'in saldırıları nedeniyle ailesi ile Kobanê'den göç etmek zorunda kalan 12 yaşındaki Ömer Muhammed, bu sömürü kıskacına alınan çocuklardan sadece biri. Yetişkinlerin bile yapmakta güçlük çektiği inşaat işlerinde çalışan Muhammed, akranları ile oyun oynayacağı yaşta savaşın ağır faturasını yüklüyor.

Merkez Haliliye ilçesine bağlı Kısas Mahallesi'nde yaşayan ve buradaki inşaatlarda çalışan Muhammed, kendisi gibi mülteci olan 17 yaşındaki Halepli Mahmud Salih'le aynı inşaatta güvencesiz çalışıyor. İnşaatın yapı malzemelerini taşıyan çocuklar, aynı zamanda inşaatta kullanılacak briketleri de  rötuş yapmak için makineden geçiriyor.

12 SAATTE SADECE 20 TL

Günlük 20 TL kazanan çocukların, çalışma saati 1 TL 60 kuruşa denk geliyor. 12 saatlik mesai sonrası evlerine dönen çocuklar, bu parayı aileleriyle paylaştıklarını söyledi. Çocuklardan, 12 yaşındaki Muhammed, elindeki kırmızı iş eldiveni, 17 yaşındaki Salih ise ayağındaki sarı çizmesi ile "iş güvenliği" kurallarına uydurulurken, çocukların inşaattaki mesailerinin zorluğu çalışırken yüzlerine yansıyor. 

Arjin Dilek Öncel - dihaber

 

 

 

12 17 yaş çocuklar inşaat çalışma haber haberler
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa’da rehine krizinde 2 ölü 12 yaralı
Fransa’da rehine krizinde 2 ölü 12 yaralı
Nevşehir’de F-16 uçağı düştü
Nevşehir’de F-16 uçağı düştü
şanlıurfa urfa