Advert
Advert

Tarsus Cezaevinde Yaşanan Ağır İnsan Hakkı İhlalleri

Tarsus Cezaevinde Yaşanan Ağır İnsan Hakkı İhlalleri

Tarsus Cezaevinde Yaşanan Ağır İnsan Hakkı İhlalleri
Tarsus Cezaevinde Yaşanan Ağır İnsan Hakkı İhlalleri Admin
Bu içerik 800 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'nde 9 kişilik koğuşlarda 15 kişi kaldığı, havalandırma boşluğunun ise rutubet ve nemden kullanılamadığı, banyo ve tuvaletleri sorunlu olduğu, içme suyu olarak tüm koğuşa sadece 2 damacana kirli su verildiği, yemeklerde kişi sayısından az kaşık verildiği için yemeklerin sırayla yenebildiği, buzdolabı, televizyon, vantilatör yanında kitap, dergi ve mektupların verilmediği, sosyal, kültürel ve spor aktivitelerinin tamamının yasaklandığı cezaevinde hastane sevklerinin yapılmadığı ya da geciktirildiği, gardiyan ve cezaevi personelinin tutsaklara darp raporu verilmemesi konusunda doktorlara baskı yaptığı ve tutsakların aldığı darp raporları ile ilgili işlem yapmadığı iddia edilmektedir.​

Bu konu ile ilgili Meclis Başkanlığına   vermiş olduğum soru önergesi​

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

Dilek ÖCALAN

Şanlıurfa Milletvekili

 

OHAL dönemiyle birlikte cezaevlerinde artan ağır insan hakkı ihlalleri ve insan onuruna aykırı uygulamalar, sıklıkla tutuklu ve hükümlü ailelerinin başvuruları ve basın yayınorganlarıyoluyla gündeme gelmektedir. Tutuklu ve hükümlülere yönelik ikinci bir ceza haline gelen bu uygulamaların bir kısmı meclis gündemine de gelip basına yansıdığı ve kamuoyu tepkisiyle karşılandığı halde, cezaevi politikalarında bir değişikliğe gidilmemiştir.

 

Son olarak Tarsus’ta yeni açılan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevine, mahpusların jandarma tarafından ring aracıyla sevk edilmeleri sırasında, araç içinde başlayan darp, hakaret, tehdit, işkence ve kötü muamele, cezaevine vardıktan sonra katlanarak artmıştır. 1996 yılında 11 siyasi tutuklunun yaşamını yitirdiği, 24’ünün yaralandığı katliamda Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin 2. Müdürü olan Mahmut Çaça’nın, şu anda müdür olarak görev yaptığı Tarsus T Tipi Cezaevinde bulunan mahkûmlar, cezaevinde koşulların düzeltilmesi için 7 Ağustos 2017 tarihinde beşer günlük dönüşümlü açlık grevine başlamışlardır ve bu ağır koşulların devam etmesi durumunda eylemlerini süresiz-dönüşümsüz açlık grevine taşıyacaklarını ifade etmektedirler.

 

9 kişilik koğuşlarda 15 kişi kaldığı, havalandırma boşluğunun ise rutubet ve nemden kullanılamadığı, banyo ve tuvaletleri sorunlu olduğu, içme suyu olarak tüm koğuşa sadece 2 damacana kirli su verildiği, yemeklerde kişi sayısından az kaşık verildiği için yemeklerin sırayla yenebildiği, buzdolabı, televizyon, vantilatör yanında kitap, dergi ve mektupların verilmediği, sosyal, kültürel ve spor aktivitelerinin tamamının yasaklandığı cezaevinde hastane sevklerininyapılmadığı ya da geciktirildiği, gardiyan ve cezaevi personelinin tutsaklara darp raporu verilmemesi konusunda doktorlara baskı yaptığı ve tutsakların aldığı darp raporları ile ilgili işlem yapmadığı iddia edilmektedir.

 

 

Bu bağlamda;

  1. Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan işkenceler ile ilgili bakanlığınızın başlatmış olduğu bir soruşturma var mıdır?

2)      Cezaevinde yaşanan ağır hak ihlallerinde Bakanlığınızneden sorumluluklarını yerine getirmemektedir? Konu ile ilgili denetimler bakanlığınızca hangi aralıklarla ve ne şekilde yapılmaktadır?

3)      Mahkumlar, gardiyan ve askerlerin, “Biz size daha 90’ları yaşatacağız. Bize talimat geldi, size daha bunun beterini yapacağız. Hatta 90’lardan daha beterine hazır olun” diyerek kendilerini tehdit ettiklerini söylemektedirler. İlgili personel bu pervasızlığı nasıl sergileyebilmektedir? Bakanlığınızın bu talimatla bir ilgisi var mıdır?

4)      Son bir yıl içinde tutuklu ve hükümlülere yönelik işkence, dayak, tecrit gibi ağır suçlar işlemiş kaç kamu görevlisi tespit edilmiştir? Bu görevliler için ne tür yaptırımlara başvurulmuştur?

 

 

 

 

 

 

 

 

dilek öcalan haberi haberler
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa