Advert
Advert

Balıklıgöl ŞURKAV Çarşı esnafı isyan etti

Şanlıurfa ’nın turistik Balıklıgöl platosu içinde yer alan çarşıda başlayan alt yapı sorunu çarşı esnafını iflasın eşiğine getirdi. ŞURKAV Çarşı esnafı, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden fazlası ile etkilendiklerini çarşıda yapılan çalışmanın ise tamamen turistlerin gelişini engellediğini ve kepenk kapatacak duruma geldiklerini söyledi.

Balıklıgöl ŞURKAV Çarşı esnafı isyan etti
Balıklıgöl ŞURKAV Çarşı esnafı isyan etti Admin
Bu içerik 918 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanlıurfa’nın Balıklıgöl platosu içerisinde yer alan ŞURKAV çarşısında 2 ay önce başlatılan çalışma çarşıdaki esnafı iflasın eşiğine getirdi. Şanlıurfa’nın tarihi bakımından en çok turist çeken yeri olan platoda geçtiğimiz aylarda başlayan alt yapı çalışması, 3 gün önce çarşıda yapılan çalışmadan kaynaklı çökmenin oluşması ile birlikte tekrardan durdu.  Facianın eşiğinden dönülen olayda, esnaf çalışmayı üstlenen Şanlıurfa Kültürünü Araştırma Vakfı (ŞURKAV), Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni ve müteahhitleri sorumlu tuttu.

ESNAF KİRA ÖDEYEMEYECEK DURUMDA

Vakfın, platonun projesini incelemeden çalışmaya başlaması ve çarşıda süren tadilattan çıkan molozların tünelin üzerine yığılmasından kaynaklı çöken tünel de çarşı esnafını da isyan ettirdi. 15 ay sonra bitmesi planlanan tadilat ve alt yapı çalışmasının kendilerine fayda değil ilk günden beri zarara neden olduğunu söyleyen çarşı esnafından Erhan Karakeçili, dükkan kiralarını ödeyemediklerini, artık yerli turistlerin dahi çarşıyı ziyarete gelmediklerini söyledi. Karakeçili, göçüğün çalışmada yer alan müteahhitlerin ihmalinden kaynaklandığını belirterek, “Burada bir tadilat vardı, tadilatla birlikte göçük oluştu. Buraya beton moloz taş yığdılar. Uyardık ancak uyarımızı dikkate almadılar.  Göçük altında kalabilirdik.  Tam anlamıyla mağdur olduk çünkü çarşıya geliş gidişler kapalı” dedi.

‘ÇAY PARAMIZ ÇIKMIYOR’

Gümüşçü dükkanı işleten bir diğer esnaf Emrah Kalın’da, “Burası inşaata döndü, müşteri gelmiyor. Bu çalışma başka türlü de yürüyebilirdi. Dükkan toz içinde kalıyor. Her ay 900 TL kira ödüyoruz. 500 TL elektrik ödüyoruz. Vergi ödüyoruz ama bir şey kazanmıyoruz. Çarşının tanıtımı dahi yapılmıyor. Ama belediye para kazanmak için her türlü işi üstleniyor, taş değiştirme şu duvarı kırma olsun hemen üstlenir. Vakıftan tutunda valilikten, belediyeden şikayetçiyiz. Günlük 10 tl ile eve gidiyoruz. Çay paramız çıkmıyor. 2 ay oldu belediye bir beton dökemedi. Sezon kötü gidiyor. Mallarımız elimizde kalıyor. Gider çok kazanç yok” diyerek mağduriyetini dile getirdi.

50 yıllık kuyumcu olduğunu söyleyen Yaşar Gülübağ ise, çalışmanın ne kadar süreceği bilgisinin kendilerine verilmediğini, çarşıya herhangi bir girişin olmamasından kaynaklı her gün müşteri kaybettiklerini söyledi.

‘YETKİLİLER SORUMLU DAVRANMIYOR’

Türkiye’de ekonomik krizin yaşandığını ve bunu hissettiklerini ifade eden başka bir esnaf Ayhan Yeşilyurt ise, çarşıya müşteriler değil esnafın bile giremediğini, açılan dükkanların ise toz toprak içinde kaldığını kaydetti. Çarşının turistik bir çarşı olduğunu belirten bir tabelanın dahi olmadığını ifade eden Yeşilyurt, yetkililerin gerekli sorumluluğu göstermemesinden kaynaklı kepenk kapatacak duruma geldiklerini kaydetti.

Kiralarını ödemeyecek duruma gelen çarşı esnafı Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne kiralarının bir kısmının kendilerinden alınmamasına ilişkin dilekçe verdiklerini ancak belediyeden red cevabı aldıklarını belirtti. 

HABER:İBRAHİM UYĞUR 

şanlıurfa urfa balıklıgöl şurkav esnafı haberi haberleri
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere'de patlama yaralılar var
İngiltere'de patlama yaralılar var
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
şanlıurfa urfa