Advert
Advert

Merkel: Türkiye'ye silah satışının tamamen yasaklanmasına karşıyım

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün Alman Alman yayın kuruluşu NDR'ye verdiği söyleşide NATO'da müttefik oldukları Türkiye'ye silah satışının tamamen yasaklanmaması gerektiğini söyledi.

Merkel: Türkiye'ye silah satışının tamamen yasaklanmasına karşıyım
Merkel: Türkiye'ye silah satışının tamamen yasaklanmasına karşıyım Admin
Bu içerik 500 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Merkel, Türkiye'ye daha sert bir seyahat uyarısı yayınlamaya gerek olmadığını da belirtti.
Dün akşam bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'ye silah ihracatının büyük kısmını dondurduklarını duyurmuştu.
Reuters'ın haberine göre, Bakanı Sigmar Gabriel "(Silah ihracatına ilişkin) Türkiye'nin bize gönderdiği bütün büyük talepleri karşılamayı, ki bunların sayısı az değil, dondurduk" demişti.


Reuters kararın ülkedeki kötüye giden insan hakları durumu ve bozulan ilişkiler nedeniyle alındığını yazmıştı.
Açıklama, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ın Pazartesi akşamı düzenlediği bir panel sırasında gelmişti.
Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü Martin Schaefer ise daha erken saatlerdeki bir basın toplantısında Türkiye'de bu hafta sonu bir Alman çiftin gözaltına alındığını düşündüklerini söylemişti.Gabriel: Silah gönderme yükümlülüğü var ama şu an mümkün değil
İktidardaki koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar'ın (SPD) eski lideri olan Sigmur Gabriel, eğer bir NATO üyesi talep ederse, Berlin'in silah göndermekle yükümlü olduğunu hatırlattı, ancak bunun şu an mümkün olmadığını söylemişti.


Gabriel, silah ihracatının, uluslararası anlaşmalarla kabul edilmiş olması ya da silah yerine araç talebi olması gibi istisnai durumlarda mümkün olacağını söylemişti.
Ankara ve Berlin arasındaki ilişkiler özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kötüleşti.


Türkiye, Almanya'yı darbe girişimcilerine kucak açmakla suçlarken, Almanya Türkiye'deki tutuklu çifte vatandaşların serbest bırakılmasını istiyor.
En son, her iki ülke karşılıklı olarak vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmıştı.


Bunun üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk vatandaşlarına Almanya'ya gelmeleri çağrısında bulundu.
Merkel, "Burada hiçbir gazeteci tutuklanmıyor. Gazeteciler gözaltına konmuyor. Burada ifade özgürlüğü ve kanunların üstünlüğü var. Bununla gurur duyuyorum" demişti.
Bakan Çelik: Bu, Avrupa'nın da güvenliğinde zaaf ortaya çıkarmaktır


Silah satışının büyük kısmının dondurulmasına yönelik Salı günü bir açıklama yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise Türkiye'ye silah satışının dondurulmasının "terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek olduğunu söyledi.


Çelik, "Artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde de dolaşıyor. Bakın şu unutulmasın. Bizim burada verdiğimiz etkili mücadele ile Türkiye bir devlet olarak kendi sınırlarını koruyor. Ama aynı zamanda da Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Dolayısıyla Türkiye'nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek Almanya'nın ve Avrupa'nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir" dedi.

Merkel: Türkiye urfa haber
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa