Advert
Advert

KERKÜK'te Arap ve Türkmenlerden referandum talepleri

Kerkük (Rûdaw) - Kerkük'teki Arap ve Türkmenler, güvenlik ve istikrarın devamını dilerken yasal güvence ve haklarının sağlanmasını istiyor.

KERKÜK'te Arap ve Türkmenlerden referandum talepleri
KERKÜK'te Arap ve Türkmenlerden referandum talepleri Admin
Bu içerik 668 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 
Başkan Mesud Barzani dün Kerkük'ü ziyaret ederek, siyasi parti temsilcileri, etnik ve dini azınlık liderleri ile aşiret temsilcileriyle bir araya geldi.
 
Başkan Barzani, 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Kurulacak olan devlette herkes eşit ve özgür olacak. Kürt kimliği hiç kimsenin üzerinde baskı olmayacaktır” dedi.
 
Başkan Barzani'nin ziyaretinden sonra Rûdaw Kerkük halkına mikrofon uzattı.
 
Kerkük sakinlerinden Ahmed Sermed adlı Türkmen, referandumun Kerkük'te yapılmasının iyi olduğunu belirterek, “Referandumdan yapıldıktan sonra Kerkük'e Türkmenlere ikinci millet olarak bakılmalı” dedi.
 
Türkmen asıllı Gazi Esger de, “Yeni bir devlet kurulup Kerkük söz konusu devletin bir parçası olursa Türkmenlerle Arapların hakları sağlanmalı” ifadelerini kullandı.
 
Kerkük'ün Arap sakini Ebu Ali ise, Arapların tedirgin olduğunu bu yüzden güvence verilmesini istediklerini ifade ederek, “Referandumdan sonra Arapların kentten çıkarılacağı iddia ediliyor. Halk referandumdan sonra başka kentlere yerleşmek durumunda kalacağını veya kentte azınlık durumuna düşeceğini düşünüyor. Bu yüzden güvence verilmeli” şeklinde konuştu.
 
Adil Said de herkesin bu süreçte anlaşması gerektiğini belirterek, Araplar olarak güvenlik ve istikrar istediklerini söyledi.
 
Referandumu boykot eden bazı Arap ve Türkmen partileri, halkı oy kullanmamaya teşvik ediyor. Söz konusu Arap ve Türkmen partilerinin referanduma katılması için Kürt partilerin çabaları sürüyor.

Başkan Mesud Barzani Kerkük' haberleri
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa