Advert
Advert

Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü yeni Eğitim Öğretim Yılının başlamasıyla Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı Kapsamında okullarımızda Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı
Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı Admin
Bu içerik 709 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz yaptığı yazılı açıklamada; Okul sağlığı; öğrencilerin ve okul çalışanlarının sağlığının değerlendirilmesi, geliştirilmesi, sağlıklı okul yaşamının sağlanması ve sürdürülmesi, öğrenciye ve dolayısıyla topluma sağlık eğitiminin verilmesi için yapılan çalışmaların tümü olarak tanımlanmaktadır dedi. Dr. Gümüş Gündüz Okul sağlığı çalışmaları kapsamında, halen Bakanlığımız ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği birlikte yürütülmekte olan pek çok program ve proje bulunmaktadır. Her iki Bakanlığın teşkilat yapılarında 2011 yılında yaşanan dönüşümün ardından, 25.09.2006 tarihinde imzalanmış olan Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolünün güncel ihtiyaçları karşılamadığı belirlenmiş ve yenilenmesi gerekliliği hasıl olmuştur. Program çerçevesinde yapılacak çalışmalarla, okul çağındaki bütün çocuklarımızın olabilecek en iyi bedensel, ruhsal sağlığa kavuşmalarının sağlanması ve sürdürülmesi, okul çocuklarının sağlıklı bir çevrede gelişiminin sağlanması, çocukların, ailelerinin ve toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesi hedeflenmektedir dedi.

Bu kapsamda Halk Sağlığı Müdürlüğümüz Sekretaryasında yürütülen “Okul Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı” Kurulu Vali Yardımcısı Sinan ASLAN başkanlığında Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra GÜMÜŞ GÜNDÜZ ve İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin KIREKİN katılımıyla 14.09.2017 tarihinde Valilik Erek Toplantı Salonunda toplantı yapılarak yeni Eğitim Öğretim yılında yapılması planlan Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri çalışmaları karara bağlanmıştır.

Bu kararlar doğrultusunda İlimizdeki tüm okullarda  Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi ve Korucu Ağız Diş Sağlığı Çalışmaları, Beyaz Bayrak Projesi, Beslenme Dostu Okul Programı, Büyüme Gelişmenin İzlenmesi Programı, Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi, Okul Çağı Çocukların Aşılanması, Okul Çağı Çocuklarında İşitme Tarama Programı, Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı, Okullarda Diyabet Eğitimi, Okul Sütü Programı vb… gibi çalışmalar yürütülecektir.

Yeni Eğitim Öğretim Yılının Sevgili Öğrencilerimize, Velilerimize ve Değerli Öğretmenlerimize Mutlu, Sağlıklı ve Başarılı Geçmesini Dileriz.

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü

Van Halk Sağlığı HABERLERİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa