Advert
Advert

Iraklı yetkili: Barzani hangi garantiyi istiyor?

Erbil (Rûdaw) - Irak Kanun Devleti Koalisyonu yöneticilerinden Muvaffak El Rubai, Başkan Mesud Barzani’nin Bağdat’la ya konfederalizmi ya da ayrılmak için 10 yıllık planı görüşmesi önerisinde bulundu.

Iraklı yetkili: Barzani hangi garantiyi istiyor?
Iraklı yetkili: Barzani hangi garantiyi istiyor? Admin
Bu içerik 528 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 
Rûdaw TV’de yayınlanan “Rûdawi Emro” programına konuk olan Muvaffak El Rubai, 25 Eylül’deki referanduma ilişkin konuştu.
 
El Rubai, “Barzani nasıl bir garanti istiyorsa parlamentoya getirilsin, öneriler sunulsun. Uluslararası taraflar da konuya müdahil olur” dedi.
 
Kanun Devleti Koalisyonu yetkilisi, “Biz, Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Kürt siyasi liderliği ve Başkan Barzani’nin, yapılması planlanan referandumdan vazgeçmeleri için imkan verdik. Bir ay önce, yapılması gerekenler vardı ancak yapılmadı” ifadelerinde bulundu.
 
El Rubai, Irak Parlamentosu’nun aldığı kararlara ilişkin ise şunları söyledi:
 
“Referandum kararının iptali, Kerkük Valisi’nin görevden azli ve şimdi de cumhurbaşkanının görevden alınmak istenmesi, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın, fikirilerini değiştirmesi için kendisine baskı yapmak amacıyla uygulanan yumuşak bir güçtür.”
 
Referandum hakkında El Rubai, devamla şunları ekledi:
 
“İki şey söylemek istiyorum. Birincisi, referandum sonrası genel plan nedir? Sayın Barzani’den, referandumla ilgili planlarının ne olduğunu bize açıklamasını istiyoruz. İkincisi de nasıl bir garanti istiyor? Sevgili kardeşim Sayın Barzani, referandumla ilgili fikrinin değişmesi için Bağdat’tan ne istiyor?”
 
Iraklı siyasetçi, referandumdan sonra Kürdistan’da, ekonomi ve güvenlik açısından kargaşa yaşanacağını ve bunun Kürdistan halkı için tehdit unsuru olacağını öne sürdü.
 
Referandumun ertelenmesini isteyen El Rubai, Başkan Barzani’nin, taleplerini parlamentoya sunması halinde, ellerinden gelen desteği vereceklerini dile getirdi:
 
“Sayın Barzani nasıl bir garanti istiyor? Nasıl bir uluslararası garanti talebinde bulunuyor? Uluslararası ya da bölgesel garanti istiyorsa bunu konuşabiliriz. Birleşmiş Milletler, 5 büyük devlet, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Irak Parlamentosu ve diğer Iraklı siyasi çevreler, bu garanti için işbirliği yapabilir.
 
BM, büyük ülkeler, özellikle de ABD ve İngiltere, bölge ülkeleri ile Türkiye ve İran’ın bu tartışmalara katılmasını istiyoruz. Bu taraflar, Kürt kardeşlerimizle bir araya gelerek, ne istediklerini ve önümüzdeki 10 yıl için planlarının ne olduğunu sormalı. Bu taleplerini yazıp anlaşmaya varsınlar. Bu görüşmelerin yapılmasını sağlayabiliriz. Kargaşa çıkmadan bu adımlar belirlenmeli. Bütün Irak halkının görüşü alınmalı. Çünkü Kürtlerle tarihi bir anlaşma içindeyiz.”

ırak kürt berzanı suriye dünya google arama motoru haberler
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa