Advert
Advert

‘Yaptırımlar, AK Parti’nin Kürt oylarını etkiler’

Diyarbakır (Rûdaw) - AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, hükümetin referandumdan dolayı Kürdistan Bölgesi'ne yaptırım uygulamasını yanlış bulduğunu belirterek, "Türkiye'nin kaygı ve endişesi haklı değil" dedi.

‘Yaptırımlar, AK Parti’nin Kürt oylarını etkiler’
‘Yaptırımlar, AK Parti’nin Kürt oylarını etkiler’ Admin
Bu içerik 502 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Bölgeyi yakından takip eden akademisyenlerle araştırma şirketleri ise hükümetin ciddi yaptırımlar uygulaması halinde, AK Parti'nin bölgedeki oy bandının yüzde 40'lardan yüzde 26'lara düşeceğini belirtiyor.
 
Kürdistan Bölgesi tarafından alınan bağımsızlık referandumu kararı, Türkiye gündeminin ilk sırasında yer alıyor. Ankara'dan verilen mesajlar, 22 Eylül'de toplanacak Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) “ağır yaptırım” kararının çıkması yönünde.
 
Ancak AK Parti hükümetine, partinin Diyarbakır teşkilatından eleştiri var. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Kürdistan Bölgesi'nin Türkiye'ye tehdit oluşturmadığı görüşünde.
 
Yaptırımların yanlış olacağının altını çizen Ensarioğlu, hükümetin Kürdistan Bölgesi ile geçmişte olduğu gibi dostane ilişkiler geliştirmesi gerektiğini söyledi.
 
Peki hükümetin Kürdistan Bölgesi'ne olası ağır bir yaptırım uygulaması, AK Parti'ye oy veren Kürt seçmeni nasıl etkiler? Doç. Dr. Vahap Coşkun'a göre AK Parti içerisinde birçok kişi, bu yaptırımları kabul etmeyecek ve seçimde de AK Parti'nin oyları ciddi anlamda etkilenecek.
 
Dicle Üniversitesi Öğreyim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, “Bugün baktığımızda, hükümetin Kürt sorununun çözümü için demokratik adımları atmamakta olduğunu görüyoruz. Bu yol kapatılmış. Eğer siz dışarıda da Kürdistan'a karşıt siyaset geliştirirseniz, o zaman halk size şunu soracak: Kürtlere yönelik siyasetiniz nedir? Eğer bunun cevabını veremez iseniz, bu durum çok net bir biçimde seçimlere yansıyacak. Etkisi de çok büyük olacak” değerlendirmesinde bulundu.
 
Yeni Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden (YORSAM) Nevzat Bingöl de hükümetin Kürdistan Bölgesi'ne yapacağı ciddi yaptırımların, AK Parti'nin bölgedeki oy oranını yüzde 40 bandından yüzde 26'ya düşüreceği görüşünde.
 
Diyarbakır'ın çay ocakları, kahvehanelerde tek gündem hakim: Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak bağımsızlık referandumu. Halk, referanduma karşı Türkiye hükümetinin atacağı her yanlış adımın Kürtleri AK Parti'den uzaklaştıracağı görüşünde.
 
Siyasette 24 saatin bile çok uzun bir süre olduğu hep vurgulanmakta. Ortadoğu'daki değişken dengeleri de hesaba katarsak, komşu ülkelerin bağımsızlık referandumuna karşı tavırlarının da değişebileceği belirtiliyor.

ak parti kürt oyları haberleri
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa