Advert
Advert

Irak'tan flaş açıklama: Kürdistan'la devam edeceğiz

Erbil (Rûdaw) - Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, referandumdan sonra da Kürdistan Bölgesi ile diyaloğu sürdüreceklerini söyledi.

Irak'tan flaş açıklama: Kürdistan'la devam edeceğiz
Irak'tan flaş açıklama: Kürdistan'la devam edeceğiz Admin
Bu içerik 817 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kürdistan Bölgesi’nin 25 Eylül’de yapılacak referandumun ertelenmeyeceğine dair açıklamasından sonra Bağdat’tan resmi bir açıklama yapıldı.
 
Rûdaw’a konuşan İbrahim Caferi, “Referandumdan sonra da Kürdistan Bölgesi ile diyaloğu sürdüreceğiz” dedi.
 
“Referandum Irak’ın çıkarlarına uygun değil” diyen Caferi, “Diyalog en iyi çözümdür” ifadesini kullandı.
 
İbrahim Caferi, “Hepimizin birlikte çalışması gerekiyor. Referandumdan sonra da diyalog kapısını kapatmayacağız” diye konuştu.
 
“İran ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanları ile yaptığınız toplantının sonucu nedir?” şeklindeki soruya ise Caferi, şu yanıtı verdi:
 
“Dün coğrafik olarak 3 komşu ülke olan Irak, İran ve Türkiye ile bölgedeki gelişmeler ve referandumu görüştük. Ortak noktamız vardı. Referandumun, Kürdistan’ın da, bu 3 ülkenin de çıkarına olmadığı konusunda anlaştık.
 
6-7 ay önce kanalınıza verdiğim bir demeçte de açık bir şekilde bu noktaya değinerek, referandumun Kürdistan’ın çıkarına olmadığını söyledim.
 
Bizim Irak’ın yapılanması için uğraşmamız gerekiyor. Arap ya da Kürt vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik yolumuzu birleştirirsek, Irak’ta Arap, Kürt, Türkmen, Şii, Sünni, Müslüman ve gayrımüslim evlatlarımızın dökülen kanının karşılığını vermiş olacağız. Bu yoldan gidip, daha fazla başarı sağlamamız gerekiyor.”
 
Bazı medya kuruluşlarında Bağdat’ın askeri müdahaleyi seçtiğine yer verildi. Diyalog için yeni girişimler var mı?
 
Diyalog girişimlerinin, amacına ulaşması konusunda sonuca daha yakın olduğunu düşünüyoruz. Ancak Kürt yetkililerine şu mesajı iletmek isterim. Biliyorum Kürt halkı, Irak’ın farklı kutuplarına dağılmış durumda. Kürtlerin çıkarı için kardeşlik yolunda, Irak halkının tam sevgisiyle yürüsünler. Çünkü Kürtlerin çıkarı, tüm Iraklıların çıkarıdır.
 
Bu mesajı onlara göndemem gerekir, daha önce de kanalınız aracılığıyla aynı mesajı gönderdim. Şimdi bu tür - referandum- şeylerden vazgeçip, Irak’ın yapılanması yolunda gidelim.

Yani diyalog kapısı kapatılmayacak?
 
Kendimi tüm Iraklı güçlerin temsilcisi olarak göstermiyorum. Hükümette yer alanlar bunu belirleyecek. Diyalog kapısı arka kapıda bulunup, kapatılmayacak. Ancak referendum, durumu daha karışık hale getirecek. Karşı tarafın yanıtı sonucunda diyalog sürecektir. O zaman iki taraf da istekli olursa, buna cevap vereceklerdir.

ırak kürt bölgesel yönetimi merkezi hükümeti haberleri
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa