Advert
Advert

YAZAR'DAN İSOT FESTIVALINE DESTEK

Şanlıurfalı çiftçi Mahmut Yazar, Büyükşehir belediyesi tarafından 7-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan İsot festivalinin önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

YAZAR'DAN İSOT FESTIVALINE DESTEK
YAZAR'DAN İSOT FESTIVALINE DESTEK Admin
Bu içerik 1087 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiftçi Yazar, Şanlıurfa'nın ilerlemesi noktasında bu atağın güzel olduğunu belirterek, büyükşehir belediye başkanı Nihat Çiftçi'nin bu projesini desteklediğini belirtti. Yazar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada  "Büyükşehir belediye başkanlığı tarafından 7-8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek isot festivalini destekliyor ve önemsiyorum. Bugüne kadar çok geç kalınmış isot festivalinin bütün devlet kurumları sivil toplum kuruluşları, iktidar ve muhalefet partileri  tarafindan desteklenip Urfamızın meşhur isot festivalinin featival havasında yapılıp bütün Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılması gerekiyor.   Urfamızın tanıtımında, kalkınmasında Urfa isotumuzun gereken değere kavuşması gerekir.

Urfa isotumuzun tanıtımında bugüne kadar çok geç kalındığını, yıllardır düzenlemesi gereken festivalin büyükşehir belediye başkanı tarafindan düzenlemesi takdire şayandır. İsot festivaline bütün basın yayın organlarının ilgi göstermesi için gerekli girişimlerin yapılması gerekiyor" dedi. 

Yazar, açıklamasının devamında, "GAP bölgesinin kalkınmasında Urfa isotumuzun Türkiye  ve dünya pazarında tanıtılması pazarlamasında mülki amirlerimizin ve işadamlarımızın gayret göstermesi gerektiğini düşünüyorum.  Şanlıurfa  isotumuzun dünyada eşi benzeri olmadığı açıkça belli. Acı tadı ile dili yakmadan tatlı bir acılık veren biberimizin dünya piyasasına sunulması gap bölgesinin kalkınmasında  tanıtımında büyük etken olacaktır. Arazilerimizde yetiştirilen biberlerimiz sebze halinde en ölü  fiyatla satılırken biber üreticilerimizi mağdur etmektedir. Bugün Şanlıurfa sebze halinde Urfa biberimiz 90 kuruş ile 1 tl arasında  satılmaktadır. Bu fiyatlar işçilerimizin tarlada biber toplama ücretini karşılamamaktadır. 6 yıl önce biberimizi 1.30 kuruşa satarken bugün 1 TL'ye satılması vicdanları sızlatmaktadır.  6 yıl önceki girdiler ile bugünkü girdiler arasında çok büyük fark var. Bu festival sayesinde Urfa isotunun hak ettiği yere geleceğini umut ediyorum.

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanımız sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Tarım girdilerinde iyileştirmeye gitmesi gerekiyor. Aksi halde çiftçilerimizin bırakın üretim yapmayı arazilerini satmaya kadar gideceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

şanlıurfa çiftçiler isot festivali destek haberleri urfa
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
şanlıurfa urfa