Advert
Advert

Erbil’den Bağdat’a 5 maddelik anlaşma

Erbil’den Bağdat’a 5 maddelik öneri

Erbil’den Bağdat’a 5 maddelik anlaşma
Erbil’den Bağdat’a 5 maddelik anlaşma Admin
Bu içerik 642 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Erbil (Rûdaw) - Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Merkezi Irak Hükümeti’ne Erbil ile Bağdat arasında yaşanan mali sorunun çözümü için 5 maddelik bir açıklama yayımladı.
 
Bakanlık’tan yayımlanan açıklamada şunlara yer verildi:
 
1-Irak Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nde görev yapan tüm memurların, peşmergelerin, polislerin, asayiş ve emeklilerin maaşlarını karşılaması. (Toplam aylık miktar 915 milyar dinar)
 
2-Irak petrolünün yüzde 17’lik üretiminin tamamı Kürdistan Bölgesi’ndeki enerji santralleri ve rafinerilere aktarılması.
 
3-Irak kamu harcamalarından yüzde 17’lik payın Kürdistan Bölgesi’ndeki kamu kurum ve kuruluşlardaki harcamaların karşılanması. (Bütçe ve maaştan ayrı olarak)
 
4-Irak Hükümeti, anlaşmalar çerçevesinde Kürdistan Bölgesi’ndeki uluslararası petrol firmalarının parasının ödenmesi teminatını vermeli. (Söz konusu talep petrol üretimi ve kazancının arttırılmasına yöneliktir)
 
5- Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak Bağdat yönetimine sunduğumuz en kolay öneri ise şudur; Yönetim olarak yüzde 17’lik Irak ve Kürdistani bölgelerdeki (Tartışmalı bölgeler) petrolün Kürdistan Bölgesi’ne devredilmesiyle yukarıda sözü edilen maddelerin hepsinin sorumluluğunu üstlenmeyi kabul ediyoruz. 

ırak haberleri
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Suriye ordusu yarın Efrin’e asker gönderecek”
Suriye ordusu yarın Efrin’e asker gönderecek”
şanlıurfa urfa