Advert
Advert

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DEPOSU AÇILDI

Akçakale yolu üzeri 10’uncu kilometrede İPA Programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyetinin ortak finansmanları ile yürütülen “Şanlıurfa Hububat Borsası ve Lisanslı Depo Projesi” nin açılışı büyük bir katılımla gerçekleşti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK  DEPOSU AÇILDI
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK  DEPOSU AÇILDI Admin
Bu içerik 709 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında 9. 5 milyon Euro hibe desteği alan ve yapımı tamamlanan 90.000 ton kapasiteli Hububat Deposunun açılışı görkemli bir törenle yapıldı. Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Eyyüpoğlu,Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilenaçılışa; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Çin Büyükelçisi Emin Önen, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Karaköprü Belediye Başkan Vekili Bekir Akyol, Bilim ve Sanayi Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı Daire Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve Tarımsal Kuruluşların yetkilileri katıldı.

Açılışta,Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya yaptığı konuşmada, Şanlıurfa’ya yakışır bir tesisin açılışını yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu gururun yalnızca kendilerinin değil, tüm Şanlıurfalıların gururu olduğunu belirten Başkan Kaya, Şalınlıurfa Ticaret Borsası olarak hayallerini gerçekleştirdiklerini belirtti.  Başkan Kaya; “2011 yılından beridir uğraş verdiğimiz bu proje dışında bir projemiz daha var. Pamuk lisanlı Deposu inşallah önümüzdeki  günler de onun da mutluluğunu yaşayacağız.Gümrük ve Ticaret Bakanlığından  prosedür gereği faaliyet lisansının alınmasının ardından hububat kabulüne başlanacaktır. Faaliyet izni için çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

LİSANSLI DEPO TARIMIN KURTULUŞU OLACAK

Lisanslı Depoyu sadece depo olarak görmediklerinin altını çizen Başkan Kaya, Lisanslı deponun tarımın kurtuluşu olacağına da vurgu yaptı. Kaya; “Şanlıurfa’mızın da, ülkemizin de ekonomisine ve tarımın kurtuluşuna çok büyük faydalar sağlayacağına inandığımız için bu hayalin peşinde olduk ve bunu gerçekleştirdik. Başta tüccar, sanayicimize,  ve tüm Urfa’ya faydalı olacağı inancındayız. 
En önemli hedefimiz  Şanlıurfa tarımının hakettiği noktaya ulaşmasını sağlamak ve bölgede merkez konumuna gelmesini sağlamaktır. 
Depolarla birlikte depolanan buğday karşılığı tüccar bankadan ipoteksiz kredi kullanabilecektir. Hem de kullandığı kredinin faizinin yarsınıda devlet ödeyecektir. 
Depolanan ürüne karşılık verilen makbuzlarla, hem tüccarımıza, hem sanayicimizin finansman ihtiyacı kolay ve ucuz bir şekilde karşılanacaktır.  Depo olarak kullanacağımız bu depolara giren mallar kalitesine göre analiz edildiği için  çiftçimiz burada kalitesini görüp, kaliteli ürün de  daha fiyat farkı ile satıldığı zaman kalitenin de peşine düşeceğimize inanıyoruz. Sanayici ve tüccarlarımız burada koydukları malların bozuldu, eksildi, haşere girdi diye derdi olmayacak bundan dolayı en güvenilir şekilde çalışacaklarına inanıyorum.  Bu projenin gerçekleşmesinde başta hükümetimize, Bilim ve Sanayi Bakanlığımıza, Avrupa Birliğine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu. .
Bilim ve Sanayi Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı Daire Başkanı Ahmet Alperen Saykaya, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl yaptığı konuşmalarda  “ Hububat Borsası ve Lisanslı Depo Projesi” nin önemine değindi.
Hububat Borsası ve Lisanslı Depo Projesi” nin açılışını Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Çin Büyükelçisi Emin Önen, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Karaköprü Belediye Başkan Vekili Bekir Akyol, Bilim ve Sanayi Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı Daire Başkanı Ahmet Alperen Saykaya birlikte gerçekleştirdiler.
Programa katılanlar açılış sonrası depoda incelemelerde bulundular.
 

Şanlıurfa hububat Lisanslı Depo Projesinin işletilmesi için Şanlıurfa Ticaret Borsası tarafından kurulanGAPLİDAŞ’ın kapasitesi 90 bin tondur.Depoda da 5’er bin tonluk 12 adet , 3 bin tonluk da 10 adet silo bulunuyor. Son teknolojik havalandırma ve otomasyon sistemi, kamyonlarınhızlı ve verimli operasyonlarına izin veren, her biri 150 ton/saat kapasiteli 4 adet dolum ve boşaltım alanı bulunuyor. Ürün analizleri yetkili sınıflandırıcı Akreditasyonuna sahip laboratuvar tarafından yapılmaktadır.

 

urfa türkiye hububat deposu ahberi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa