Advert
Advert
Advert

“Emanetinin bekçileriyiz” i meclis’e sokmak istemediler!

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Cumhuriyet'in 94. yıldönümü münasebetiyle 'Emanetinin bekçisiyiz' yazısını Meclis'e sokup makamına asmak istedi. Siyasi söylem ve slogan olması gerekçesiyle yazıyı Meclis'e almak istemeyen yetkililerle konuşan Tanal, "PKK'nın posterini, Apo'nun posterini Meclis'e soktular kimse bir şey demedi. Bu yazının siyasi ne yönü var. Bu yazıyı soktuğum için hakkımda tutanak tutacaksanız tutun" dedi.

“Emanetinin bekçileriyiz” i meclis’e sokmak istemediler!
“Emanetinin bekçileriyiz” i meclis’e sokmak istemediler! Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhuriyet’in 94. Yılında, kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e hitaben yazılmış söz, Meclis’e alınmak istenmedi.  Üzerinde “Emanetinin bekçileriyiz. 1923…. “ yazılı bir pano hazırlatan CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, yazılı panoyu makamına götürmek istedi ancak görevlilerin engeliyle karşılaştı. Tanal, TBMM’nin Çankaya kapısı girişinde, görevliler ile konuştu. Meclis içine siyasi içerikli söylem ve sloganların yazıldığı herhangi bir şeyin sokulamayacağı gerekçesiyle yazılı panoyu içeri alamayacaklarını söyleyen görevlilere Tanal, şunları söyledi:

 

“PKK'nın posterini, Apo'nun posterini Meclis'e soktular kimse bir şey demedi. Bu yazının siyasi ne yönü var. Bu yazıyı soktuğum için hakkımda tutanak tutacaksanız tutun. 1923 hepimizin kuruluş değeridir arkadaşlar. Bunu siyasi ne yönü var. Ben alıyorum siz de benim hakkımda tutanak tutun.  Bizim bunu güçlendirmemiz lazım. Bunu güçlendirmiş olsaydık. FETÖ terör örgütü bu darbeyi yapamazdı. Bu kadar şehidimiz olmazdı. Değerlerimizden uzaklaşıyoruz. Ben bir çobanın oğluyum. Atatürk Cumhuriyeti sayesinde bir çobanın oğlu avukat oldu, milletvekili oldu.”

"Cumhuriyet'in 94. yıldönümünde yaşananlar" notuyla TBMM’nin Çankaya Giriş Kapısında yaşananları sosyal medya hesaplarından paylaşan Tanal’a yüzlerce destek telefonları geldi. Tanal, konuya ilişkin şunları söyledi:

 

“Cumhuriyet ilim ve ahlakın, adalet ve faziletin iktidarıdır. Bunların fiilen yaşanmadığı yerlerde şekil ve iddia ne olursa olsun Cumhuriyet yoktur. Demokrasi ilkesinin en yeni, akılcı uygulamasını ve fırsat eşitliğini sağlayan hükümet biçimi Cumhuriyet’tir. Cumhuriyetimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetidir.  Bu bilinmeyen bir gerçek veya siyasi bir söylem değildir. ‘Emanetinin bekçileriyiz’ yazısının içeri alınmak istenmemesi üzerine kapıya bizzat kendim gittim ve görevli polis arkadaşlarla konuştum. Kendilerinin yetkisi olmadığını söylediler. Haklılar da, tutmaları gerekiyorsa tutanak tutmalarını söyledim. Benim asıl isyanım tabiki bu talimatı verenlere. Bu ülkenin kalbine ‘Emanetinin bekçisiyiz’ yazısın sokmak istemeyenlere…” haber:mahmut tanal 

emniyet bekçiler haber tanal
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit