Advert
Advert

Mahmut Tanal'dan öğrenci dostu kanun teklifi

CHP’Lİ MAHMUT TANAL’DAN ÖĞRENCİ DOSTU KANUN TEKLİFİ: “ÖĞRENCİLERE ŞEHİRİÇİ-ŞEHİRLERARASI ULAŞIM ÜCRETSİZ OLSUN”

Mahmut Tanal'dan öğrenci dostu kanun teklifi
Mahmut Tanal'dan öğrenci dostu kanun teklifi Admin
Bu içerik 991 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal,öğrenim gören gençlerimize, şehir içi ve şehir dışı ulaşımın ücretsiz sağlanmasına ilişkin Kanun Teklifi verdi. Tanal, “Öğrenim gören, gençlerimizin, eğitim, kültür, sosyal hayat gibi yahut ailevi ilişkileri sebebiyle, seyahat gereksinimlerinin ücretsiz karşılanması, Anayasamızın 2’nci maddesinde belirtilen Cumhuriyetimizin nitelikleri arasında anayasal düzenleme ile sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Öğrenim Gören Gençlerimize, Şehir içi ve Şehir dışı Ulaşımın Ücretsiz Sağlanmasına ilişkin kanun teklifi verdi. Öğrencilerin okurken düşünmek zorunda oldukları maddi durumlarını biraz olsun hafifletebilmek adına Kanun Teklifinde bulunan Tanal, şunları söyledi:

“Sosyal devlet anlayışı gereği devletimiz okuyan, öğrenim gören gençlerimize kolaylıklar sağlamalı. Büyük şehirler başta olmak üzere öğrenci ile tam bilet arasında çok az bir miktar fark var. Bu da öğrencinin belini büküyor. Öğrenim gören gençlerimize bir ayrıcalık tanıyalım ve onların ulaşım masrafı yükünü ortadan kaldıralım. Böylece gençlerimizi dolaylı yoldan okumaya, öğrenmeye de teşvik etmiş olalım. Maddi sıkıntı çeken gençlerimizin okumasının önündeki engelleri hafifletelim. Gençlerimize öğrenimi devam ederken, düşünecekleri sıkıntılarını azaltmak demek aslında bu ülkenin geleceğine, ülke huzuruna yatırım yapmamız anlamına da gelecektir. Öğrenim gören, gençlerimizin, eğitim, kültür, sosyal hayat gibi yahut ailevi ilişkileri sebebiyle, seyahat gereksinimlerinin ücretsiz karşılanması, Anayasamızın 2. Maddesinde belirtilen Cumhuriyetimizin nitelikleri arasında anayasal düzenleme ile sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. Ayrıca, Anayasamızın “Temel Hak ve Hürriyetler” bölümünde düzenlenen “Sosyal Hak ve Ödevler” başlığı altında yer alan, “Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi” başlıklı 42. Maddesi eğitim ve öğretimi temel hak ve ödev olarak düzenlemekle vatandaşlarımıza, eğitimi zorunlu tutmaktadır. İşte bu zorunlu eğitimin bir gereği olarak ulaşım masraflarının da devlet tarafından karşılanması, Anayasal olarak tanınan temel hak ve ödevin gereğidir.”

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

           

Öğrenim Gören Gençlerimize Şehir içi ve Şehir dışı Ulaşımın Ücretsiz Sağlanmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. 31/10/2017

            Gereğini saygılarımla arz ederim.

   Av. Mahmut TANAL

                İstanbul Milletvekili

mahmut tanal urfa haber
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa