Advert
Advert

Prof. Dr. Yavuz abadan ve prof. Dr. Nermin abadan unat ödülleri sahiplerini buldu

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Siyasal Partiler ve Anayasalar ile ilişkilerini konu alan “Prof. Dr. Yavuz Abadan ve Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Makale Yarışması” sonuçları Koç Üniversitesi’nde düzenlenen törenle açıklandı.

Prof. Dr. Yavuz abadan ve prof. Dr. Nermin abadan unat ödülleri sahiplerini buldu
Prof. Dr. Yavuz abadan ve prof. Dr. Nermin abadan unat ödülleri sahiplerini buldu Admin
Bu içerik 636 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bu yıl ilk kez Koç Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmada, Koç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora öğrencisi Gizem Türkarslan, “Kadın Hareketi ve Siyasal Partiler: Türkiye ve Tunus Örnekleri” çalışmasıyla; Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Duygu Tan ise “Siyasette Kadın Temsili ve Kota Uygulaması: Bazı Öneriler Eşliğinde Uygulamanın İç Dinamikleri Üzerinden Bir Değerlendirme” başlıklı makalesiyle ödülü almaya hak kazandı.

 

Siyaset Bilimi ve Hukuk alanında Türkiye’nin öncü akademisyenlerinden Prof. Dr. Yavuz Abadan ve Prof. Dr. Nermin Abadan Unat adına verilen, “Prof. Dr. Yavuz Abadan ve Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Makale Yarışması” ödülleri sahiplerini buldu.

 

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Siyasal Partiler”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Anayasalar” olarak iki ayrı konuda yapılan araştırmaların değerlendirildiği yarışmada birincilik ödülü, “Kadın Hareketi ve Siyasal Partiler: Türkiye ve Tunus Örnekleri” başlıklı çalışmasıyla Koç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora öğrencisi Gizem Türkarslan ile “Siyasette Kadın Temsili ve Kota Uygulaması: Bazı Öneriler Eşliğinde Uygulamanın İç Dinamikleri Üzerinden Bir Değerlendirme” başlıklı makalesiyle Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Duygu Tan’a verildi.

14 Kasım Salı günü Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü’nde düzenlenen törende, ikincilik ödülünü, Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Deniz Koçer, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Siyasal Partiler” başlıklı çalışması ve Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Köksal Kaplan “Türkiye’de Kadınlar ve Siyasal Partiler” çalışmasıyla paylaştı. Yarışmanın üçüncülük ödülünü ise “Türkiye’de Siyasal Partilerin Cinsiyet Kökenli Ekonomik Fırsat Eşitliği ve Kadınların İşgücüne Katılımını Arttırmaya Yönelik Politikaları” çalışmasıyla Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü öğrencisi Osman Soylu ile “Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisi Ekseninde Türkiye’de Başörtüsü ve Yasağı” çalışmasıyla Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden Hasan Basri Çifci paylaştı.

 

Prof. Dr. Yavuz Abadan ve Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Makale Yarışması jüri heyeti, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Centel ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur’dan oluşuyor. Değerlendirme sonucunda ödül; özgünlük, araştırma konusunun temel çerçevesinin tanımlanması ve araştırma yöntemlerine ilişkin açıklık ölçütlerine göre üst düzey yetkinlik gösteren adaylar arasında paylaştırıldı.

 

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM) Hakkında:

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM), 2010 yılında disiplinler arası bir araştırma ve uygulama merkezi olarak, Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde kurulmuştur. Toplumsal cinsiyet çalışmaları için bir merkez işlevi gören KOÇ-KAM’da üstün nitelikli araştırma projelerini destekleyen bir araştırma ödülleri programı ve Koç Üniversitesi öğrencilerine yönelik Toplumsal Cinsiyet Sertifika Programı yürütülmektedir. Sıklıkla düzenlenen ve ev sahipliği yapılan konferans, panel ve seminer serileriyle birçok disiplinle kesişen toplumsal cinsiyet konulu araştırmalar, ilgililerle buluşturulmakta ve akademisyenler, öğrenciler, sivil toplum aktörleri, sanatçılar arasında toplumsal cinsiyet konularında iletişim teşvik edilmektedir.

 

Koç Üniversitesi Hakkında

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye'ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 28 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi'nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde %36’sı burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi'nde öğrenim gören 6.541 öğrenci bulunmaktadır. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 12.000’den fazla öğrenci mezun olmuştur. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye'deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

 

UNAT ÖDÜLLERİ HABERİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa