Advert
Advert

Köylüler Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen HES çalışmasını durdurdu

ADIYAMAN - Kahta Çayı üzerine yapılması planlanan Karakuş HES Projesi için yapılan izinsiz çalışmaları protesto eden köy sakinleri, iş makinalarının çalışmasını durdurdu.

Köylüler Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen HES çalışmasını durdurdu
Köylüler Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen HES çalışmasını durdurdu Admin
Bu içerik 593 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde Nemrut Dağı'nı da içine alan Milli Park Havzası'ndaki Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen Hidroelektrik Santral’e (HES) karşı çıkan köylüler HES için yapılan kazıları durdurmak için Kahta Çayı önünde bir araya geldi. İş makinalarının çalışmasını önlemek için alana gelen ve “HES’e hayır”, “HES yapma boşuna, yıkarız başına”, “Çevre katliamcısı HES’i istemiyoruz” pankartlarını taşıyan köylülerin bekleyişleri devam ediyor. Murat Enerji Elektrik Üretim Ticaret A.Ş.'ye ihale edilen ve Karakuş ismi verilen ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporunun alındığı HES projesinin Koçtepe, Gölgeli, Bağözü, Yolaltı, Teymenli, Esendere köylerinin de aralarında olduğu 15 köyün yanı sıra Kâhta ilçesini olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Köylülerin toplandığı alanda askerlerin güvenlik önlemi alması dikkat çekti.

 

'HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

 

Projenin durdurulması için mahkemeye başvurduklarını belirten Esendere köyü muhtarı Ramazan Erşahin şunları belirtti: “İstimlak ettikleri yerlerde çalışma yaptıklarını belirtiyorlar. Biz de arazilerimizin üzerinde izinsiz çalışmalar yapıldığını belirttik. Adıyaman’dan tapu kadastro ekibi geldi. Yerlerini tespit etti. Şuan çalışmaları durmuş vaziyette. Biz hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Yapılan bu çalışmaların kanunsuz olduğuna inanıyoruz. Mahkemenin bilirkişi sonucu beklenmeden yapılan çalışmayı doğru bulmuyoruz. HES’in yapılması durumunda bir çok insan mağdur olacak, bu yüzden herkesin bu HES’e karşı çıkmasını bekliyoruz. Burada dedelerimizden kalan arazilerimiz ve köylerimiz var, buraların bir kişiye satılmasını kabul etmiyoruz. Sonuna kadar hakkımızı aramaya devam edeceğiz." 

Paylaş:

Köylüler Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen HES
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
şanlıurfa urfa