Advert
Advert

“Uyuşturucu ile Mücadele Sivil Hareketi" Kuruldu

Şanlıurfa da Madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadele konusunda var olan çalışma ve gruplara bir yenisi daha eklendi.

“Uyuşturucu ile Mücadele Sivil Hareketi
“Uyuşturucu ile Mücadele Sivil Hareketi Admin
Bu içerik 742 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Aralarında “YEŞİLAY” ve “UYGAD” gibi derneklerinde bulunduğu bir grup STK, Yeşilay Şanlıurfa şubesinde bir çalıştay yaparak Şanlıurfa'daki Madde bağımlılığı vakasının önü alınmaz bir vaziyet aldığını, ailelerin ve mağdur bireylerin sonu ölümlerle biten büyük faciaların yaşandığını belirterek toplumun büyük bir bölümünü tesiri altında tutan bu hastalığa karşı hizmet amacıyla yeni bir sivil oluşuma ihtiyaç olduğunu noktasında birleştiler.  İlk etapta;

 

UYGAD”  “BAYŞAD” “YEŞİLAY” “SAĞLIK ÇALIŞANLARI GENEL MERKEZİ”

“AİLE BÜTÜNLÜĞÜ KORUMA DERNEĞİ”  “KAMER VAKFI”

“ŞANLIURFA TURİZM ELÇİLERİ DERNEĞİ”  “OSMANLI OCAKLARI 1299”

“SAHA KOMİSERLERİ DERNEĞİ”  “ABDÜLHAMİT HAN GENÇLİK VE SPOR DERNEĞİ”  “ŞANLIURFA GERİ  DÖNÜŞÜM DERNEĞİ”

 

STK ve benzer örgütlerin bir araya geldiği "Uyuşturucu ile Mücadele Sivil Hareketi", aralarına kendilerini vazifeli gören her kesim ve kanaat sahibinin katılabileceğini belirttiler. Ülke gençliğini baskı altında tutarak manevi ve milli değerlerden uzaklaştıran bu bela için herkesi çalışmaya davet ederek, Öncelikle aşağıdaki önlemlerin alınması konusunda birleştiler.

 

  1. Aile müessesinin çatlaması ve yıkılması uyuşturucu bağımlılığına en büyük nedenlerden biridir. Boşanan ailelerin çocuklarında madde kullanımı daha çok görülmektedir.
  2. Madde bağımlılığı ile ilgili annelerinde eğitilmesi gerekir. Aile içi münasebetlerde çocuğun ahlaki ve dini değerlerin çocuklara doğru şekilde anlatılması ve uygulanması gerekir.
  3. Okul öncesinden başlanmak üzere madde kullananların olumsuz durumlarını örnekleştirerek bu konuların müfredata uygun şekilde eklenmesi gerekir.
  4. Göç alan bölgelerde madde kullanımlarının arttığı görülmektedir, yerel yönetimlerle birlikte hareket edilerek, emniyet güçlerinin bu konuda önleyici tedbirler alması gerekmektedir.
  5. RTÜK ile görüşmeler sağlanarak kamuoyu oluşturmak adına toplum yararına çalışmalar yapabilmek.
  6. Bağımlıların tedavi edilip sosyal hayata kazandırılması gerekmektedir.
  7. Uyuşturucu madde satıcılarına verilen cezaların caydırıcı olması gerekir.
  8. Uyuşturucu madde kullanan ve bağımlı olan hasta kişilere sağlık bakanlığına ait ilgili birimlerden daha fazla istifade etme hakkı sağlanmalıdır. Psikolog bünyesinde topluma adaptasyonu ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır.

Gibi birçok yeni projeler konusunda yapılabilecek işler olduğunu belirerek harekatın hayırlı olması dilek ve temennilerinde bulunuldu.

 

M. Sıtkı ALOĞLU

“Uyuşturucu ile Mücadele Sivil Hareketi" Kuruldu
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa