Advert
Advert
Advert

11 Nisan Külliyesine Osmanlı Ve Selçuklu Mimarisi Yansıtılacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli atılan Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak yapılması planlanan 11 Nisan Külliyesinin inşaat çalışması hızla ilerliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "11 Nisan Külliyesi, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde yapılıyor" dedi.

11 Nisan Külliyesine Osmanlı Ve Selçuklu Mimarisi Yansıtılacak
11 Nisan Külliyesine Osmanlı Ve Selçuklu Mimarisi Yansıtılacak Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Bamyasuyu Mahallesinde yapımı devam eden 10 kubbeli, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde yapılan 11 Nisan Külliyesi inşaat çalışmasını inceledi. İnşaatın en kısa sürede tamamlanması için çalışmaların aralıksız bir şekilde devam ettiğini ifade eden Başkan Çiftçi, teknik ekipten yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

BAŞKAN ÇİFTÇİ, "OSMANLI VE SELÇUKLU MİMARİ URFA'DA YAŞATILACAK"

Şanlıurfa'da Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde 4 bin kişilik bir külliye yaptıklarını ve külliye inşaatının hızla ilerlediğini ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "11 Nisan Külliyesi Şanlıurfa için çok önemli bir projedir. Projemiz bir külliye şeklinde tasarlandı. Buradaki çalışmalar hızla ilerliyor. Külliye projemiz 11 Nisan şehir parkıyla bir bütün olarak tasarlandı. Proje mimari olarak ecdadın Osmanlı ve Selçuklu mimarisi, çizgileri ve motiflerini taşıyor. Külliye içerisinde İslami ilimler ve bilimler araştırma merkezini Şanlıurfa'ya kazandırmış olacağız. Burada İslam bilginleri, İslam alimleri yetişmiş olacak ve Şanlıurfa'mıza dini hizmetler verecek. Külliye alanı ile birlikte toplam 4 bin kişiye hizmet verecek. Camimiz ve Külliye inşaatını en kısa sürede tamamlayarak halkımızın hizmetine açacağız" dedi.

 

11 Nisan Şehir parkıyla birleştirilecek olan Külliye'nin bağlantısı çelik köprülerle sağlanacak. 6 bin 360  metrekareden oluşacak olan külliye, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde yapılacak. 30 metrelik çelik köprü ile bağlantısı yapılacak olan 10 kubbeli 11 Nisan Külliyesinde bin metrekare avlu, okuma salonu, konferans salonu, iki Kuran kursu ve bayanlar için derslikler yer alacak. 11 Nisan Külliyesi tamamlandığında Osmanlı ile Selçuklu mimarisinin birleştiği bir yapı ortaya çıkacak.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit