Advert
Advert

‘Sarıkamış Şehitlerini Anma’ programı hazırlıkları sürüyor

Gençlik ve Spor Bakanlığının öncülüğünde 5-6-7 Ocak 2018 günlerinde Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 103.’sü gerçekleştirilecek olan Sarıkamış Şehitlerini Anma programının hazırlıkları çok yönlü devam ediyor.

‘Sarıkamış Şehitlerini Anma’ programı hazırlıkları sürüyor
‘Sarıkamış Şehitlerini Anma’ programı hazırlıkları sürüyor Admin
Bu içerik 858 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1. Dünya Savaşında Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve çok sayıda askerin şehit düştüğü ‘Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yılı anma etkinliklerinde, şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek verilmesi, şehitler için Mevlid-i Şerif programı düzenlenmesi, ilçe merkezi ile şehitlik arasında meşaleli anma yürüyüşü yapılması planlanıyor. Ayrıca; TRT-1 televizyonunda Sarıkamış harekâtının ele alınacağı ‘Gündem Ötesi’ programı ile ‘Solo Türk’ gösteri uçuşunun yapılması için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

 

Gençlik şühedanın izinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğünün koordinesinde Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek programda, kahraman şehitlerimizin cesaretinin ve fedakârlığının anlatılacağı gösteriler ve sahne programları da yapılacak.

“Beyaz Hüzün” olarak tarihe geçen Sarıkamış Harekâtı’nda vatanı uğruna can veren kahramanları anmak, tarihimizi ve kültürel mirasımızı daha yakından tanımak ve Sarıkamış’ın manevi iklimini yaşamak için toplanacak gençler 07 Ocak 2018 günü “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla 5,5 km yürüyerek, yürüyüş güzergâhında 103. yıl önce neler yaşandığını anlayacak.

 

Türkiye şehitleriyle yürüyor

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü programıyla aynı gün ve aynı saatte 81 ilimizde “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinlikleri düzenlenecek.

Sarıkamış Ruhunun ülke genelinde canlılığının sürdürülmesi, milli tarih bilinciyle vatan sevgisinin aşılanması ve manevi ikliminin toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilmesi için düzenlenecek olan yürüyüşler 2 ile 10 Km'lik parkurlardan oluşacak.

Ülke genelinde binlerce genç, ecdadımızın bıraktığı şanlı geçmişe sahip çıkarak tarihe anlamlı bir yolculuk yapacak.

 

Bilindiği gibi; 22 Aralık 1914 tarihinde başlayıp 15 Ocak 1915 tarihinde biten Sarıkamış Harekâtında, Enver Paşa komutasındaki birlikler Allahuekber Dağlarında Kars, Ardahan ve Artvin gibi düşman ellerinde olan illeri kurtarmak ve Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken kara kışa yenik düştü. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet, açlık ve hastalığa yenik düşerek şehadet şerbetini içtiler.

Gençlik ve Spor Bakanlığının öncülüğünde, başta gençler olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişinin katılımıyla bu kutsal mücadelenin, kahraman şehitlerimizin cesaretinin ve fedakârlığının bilincinde olarak onların izinde birlik ve beraberlik içerisinde “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı” gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Bakanlığımızca 7 Ocak 2018 Pazar günü yapılacak olan Anma Programı hazırlıkları tüm hızıyla yoğun bir şekilde devam etmektedir.

 

‘Sarıkamış Şehitlerini Anma’ programı hazırlıklARI HABER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa