Advert
Advert
Advert

Putin: Hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz dedi

Moskova (Rûdaw) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “ Mevcut durumun ne kadar karışık olduğunu biliyorum ama bütün gelişmelere rağmen hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz” dedi.

Putin: Hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz dedi
Putin: Hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz dedi Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vladimir Putin, her yıl düzenlediği geleneksel yıllık büyük basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rûdaw muhabiri Halid Hüseyin'in Kürdistan Bölgesi ile Rusya arasındaki ilişkileriyle ilgili sorusunu yanıtlayan Putin, “Her şey gerginlikten uzak, anayasa ve Irak'ın egemenliği çerçevesinde yapılmalı. Kürdistan Bölgesi liderliği özellikle bunun üzerinde çalıştı” ifadelerini kullandı.

Rosneft gibi Rus şirketlerin Irak'ta ve özelikle Kürdistan Bölgesi'nde faaliyet gösterdiğini hatırlatan Putin, “Bu Irak, Kürdistan Bölgesi ve Rusya'nın ekonomik çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

Rûdaw muhabirinin sorusu ve Vladimir Putin'in verdiği yanıt şöyle:

Rûdaw: Teşekkürler Sayın Başkan. Ben Halid Hüseyin Rûdaw'dan. Kürdistan Bölgesi'ne yönelik tavrınızla ilgili bir sorum olacak: Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerinizi sürdürecek misiniz?

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin:

“Bakın neler yaşandı, bağımsızlık referandumu gerçekleştirildi, daha sonra Kürdistan Bölgesi Hükümeti bağımsızlık kararının uygulanmasını dondurdu. Bu bizim kararımız değildi, sizin kararınız. Bağımsızlığın uygulanması kararı halen geçerli. Bizim tavrımız nasıl olmalı? Tavrımız her konuda gerginlikten uzak, anayasa ve Irak'ın toprak egemenliği çerçevesinde olmalı. Kürdistan Bölgesi liderliği özellikle bunun üzerinde çalıştı.

Rosneft gibi şirketlerimiz Irak ve özellikle Kürdistan Bölgesi'nde faaliyet gösteriyor. Bu ekonomik açıdan Irak, Kürdistan Bölgesi ve Rusya'nın çıkarınadır.

Kürdistan ile ilgili olarak da eskiden beri Kürtlerle dostça ilişkilerimiz oldu ve bu güvenilir bir ilişkiydi. Mevcut durumun ne kadar karışık olduğunu biliyorum ama bütün gelişmelere rağmen hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz.”

Putin: Hiçbir kürtler haberi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit